BRATISLAVA 15. februára (SITA) - Strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) považuje za potrebné ešte pred voľbami prijať novelu zákona o sociálnom poistení. "SDKÚ nielenže zbabrala celú dôchodkovú reformu, ale ešte aj pokus zmeniť ju," povedal dnes na tlačovej besede predseda strany Smer-SD Robert Fico. Preto navrhuje, aby navrhovanú vládnu novelu v čo najkratšom čase na pôde Národnej rady (NR) SR dopracovali zástupcovia koaličných aj opozičných strán. Takýto návrh by mali potom podľa Fica predložiť do pléna všetky parlamentné strany. "Len takýto postup zabezpečí, že návrh novely zákona bude prijatý a bude garantovaná jeho platnosť aj po voľbách," dodal Fico.
Smer-SD údajne disponuje informáciami z prostredia SDKÚ, že v prípade jej účasti v novej vláde po júnových voľbách ihneď predloženú novelu a súvisiace zákony zruší. Podľa Fica by sa tak zopakoval scenár z roku 2002. "Krátko pred voľbami vtedy SDKÚ, KDH a SMK populisticky presadili v parlamente 22 sociálnych zákonov a okamžite po zostavení vlády ich v skrátenom legislatívnom konaní zrušili," vyhlásil Fico. Pripomenul tiež, že aj keby sa navrhovaná novela prijala, dôchodková reforma bude vyžadovať aj ďalšie zásadné zmeny. To však už ale bude podľa neho záležitosťou novej vlády.
Ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny Ivetu Radičovú vyhlásenia predstaviteľov strany Smer-SD "nemilo prekvapili." Ako uviedla, osobne aj listom poprosila poslancov NR SR o rokovania a diskusiu k novele a je otvorená prijať námietky, pripomienky alebo prípadné zmeny tak, aby to vyhovovalo občanom. Niektoré stretnutia s poslancami sú pritom už podľa nej dohodnuté na budúci týždeň. "Neviem, čo má strana Smer-SD v pláne s dôchodkovom reformou. Súčasná podoba reformy však prináša poriadok a zabezpečuje stabilitu dôchodkového systému," dodala Radičová.
Predstavitelia strany Smer-SD vyčítajú navrhovaným zmenám v novele zákona o sociálnom poistení najmä chýbajúcu solidaritu. Aj napriek prijatiu novely by totiž podľa poslanca Jozefa Buriana zostala prevažná väčšina poberateľov dôchodkov v existenčných problémoch. Návrh podľa neho nerieši problémy starodôchodcov, nezavádza minimálny dôchodok a nesystémovo rieši invalidných dôchodcov. Ako povedal Burian, aj po prijatí novely by stále zostal zachovaný výrazný rozdiel medzi výškou dôchodkov priznaných pred 1. januárom 2004 a po spustení dôchodkovej reformy. Navrhovaná novela zároveň podľa neho ešte viac znefunkčňuje Sociálnu poisťovňu.