Bratislava 15. februára (TASR) - Na nákup očkovacích látok, antivirotík a ochranných pomôcok v prípade rozšírenia vtáčej chrípky na Slovensku uvoľnila vláda pre tento rok 358 miliónov korún.
Informoval o tom minister zdravotníctva Rudolf Zajac po rokovaní kabinetu, ktorý schválil návrh na finančné zabezpečenie rámcového plánu opatrení pre prípad možnej epidémie chrípky v SR. Minister vylúčil súvislosť s najnovšími prípadmi uhynutých vtákov v Nemecku, Rakúsku a Maďarsku. Pandemický plán schválený ešte minulý rok sa podľa jeho slov nemení.
"V súlade s pandemickým plánom vláda rozhodovala o financovaní nakúpenia liekov, prípadne očkovacích látok, ak budú, a ochranných pomôcok v roku 2006," povedal Zajac. Kabinet podľa neho určil množstvá látok, ktoré sa budú dokupovať. "Zatiaľ máme splnomocnenie uzavrieť zmluvy s výrobcami očkovacích látok, pokiaľ tie zmluvy budú schopní nám predložiť, pretože nie je jasný ani typ ani cena očkovacej látky, ktorá ešte neexistuje," dodal.
Ako bezproblémové hodnotí doterajšie plnenie preventívnych opatrení proti vtáčej chrípke Krajská veterinárna a potravinová správa v Košiciach.
Pod neustálou kontrolou sú najmä veľkochovy hydiny v Rožňave, Košickej Polianke, Medzeve a Veľkých Trakanoch, ktoré sú všetky halové, informoval dnes zástupca riaditeľa Vladimír Ružík. Veterinári kladú dôraz najmä na zamedzenie prípadného kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom sieťkami na oknách a vetracích otvoroch veľkochovov a na ich pravidelnú dezinfekciu. Výhodou regiónu je, že tu nie sú veľkochovy vodnej hydiny ako na západnom Slovensku.
Ako uviedol Ružík, v tomto roku nezaznamenali v kraji hromadný úhyn voľne žijúceho vtáctva a vyšetrenie vlaňajších nálezov na vtáčiu chrípku bolo negatívne.
Špecifikom kraja sú veľké vodné plochy - Zemplínska šírava, Iňačovské rybníky a Hrhovský rybník, kde sa koncentruje sťahovavé vtáctvo. Koncom vlaňajšieho roka tam urobili kontrolné odstrely a pripravujú ich aj koncom februára a začiatkom marca.
Pri Krajskom úrade v Košiciach pôsobí od októbra minulého roka pohotovostné centrum pre vtáčiu chrípku. Na košických telefónnych číslach 6001 445 až 449 môžu občania ohlásiť nález uhynutých vtákov alebo získať informácie o vtáčej chrípke.