Bratislava 5. marca (TASR) - Slovenskú diplomaciu v minulom roku i v súčasnosti hodnotili dnes účastníci konferencie Slovensko a jeho integračné vyhliadky, ktorá sa uskutočnila v Bratislave. Účastníci sa sústredili najmä na výsledky a predpoklady SR v tohtoročnom rozhodujúcom období pre integráciu krajiny do Európskej únie a NATO.
Proces rozšírenia EÚ bude podľa predsedu Národnej rady SR Jozefa Migaša nezvratný, len ak bude mať silnú podporu verejnej mienky v kandidátskych i členských krajinách únie. Za potrebné preto považuje v súčasnom období sústrediť sa na posilnenie vzťahu verejnosti k európskej integrácii.
Premiér Mikuláš Dzurinda verí, že súčasný problém v slovensko-maďarských vzťahoch je len dočasný a obe krajiny budú schopné pokračovať v ich intenzívnom rozvíjaní. Rovnako je presvedčený, že naďalej porastie význam a vážnosť visegrádskej spolupráce, hoci slovensko-maďarské vzťahy sú podľa neho v poslednom období poznačené nacionalizmom predvolebnej rétoriky v Maďarsku najmä v súvislosti so zákonom o Maďaroch žijúcich v zahraničí a s otváraním tzv. Benešových dekrétov. V mene premiéra to v prejave uviedol jeho poradca pre zahraničnú politiku Miroslav Wlachovský.
Vicepremiérka pre európsku integráciu Mária Kadlečíková konštatovala, že v nasledujúcom období bude potrebné sústrediť sa na zlepšenie podmienok života Rómov, ako aj na problematiku poľnohospodárstva a regionálneho rozvoja. Pripustila, že nie všetky zo 41 prioritných zákonov potrebných na integráciu krajiny do EÚ budú prijaté v tomto volebnom období. Podľa nej 4 až 5 zákonov bude pripravených až pre nasledujúci parlament.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan vo vystúpení konštatoval, že reálne naplnenie integračných ambícií SR vo vzťahu k Európskej únii a NATO môže zabrániť opakovaniu ohrozenia medzinárodného kreditu Slovenska. Ten by mala Slovenská republika potvrdiť i v nadchádzajúcom predsedníctve vo Visegrádskej štvorke a CEFTE.
V súvislosti s integráciou do NATO uviedol minister obrany SR Jozef Stank, že Slovensko sa už dnes správa ako člen aliancie, čo potvrdilo i v krízových situáciách spojených so zásahom NATO v Kosove a s teroristickými útokmi v USA.
Poslanec NR SR za HZDS Vojtech Tkáč konštatoval, že vstup Slovenska do aliancie je pre hnutie naďalej prioritou, o čom rozhodol trnavský snem strany pred dvoma rokmi. Závery snemu pritom nemôže meniť ani predseda strany.
Na podujatí vystúpili i predsedovia výborov NR SR, predstavitelia akademických a vedeckých kruhov, mimovládnych organizácií, ako aj odborníci z rezortu diplomacie.
Organizátorom podujatia bol už po tretí raz Slovenský inštitút medzinárodných štúdií (SIMŠ) v spolupráci s nadáciou Konrad Adenauer Stiftung.