Bratislava 16. februára (TASR) - Bývalý ústredný riaditeľ STV Milan Materák v stredu počas volieb šéfa Slovenského rozhlasu (SRo) obhajoval nielen svoj projekt, ale aj svoje pôsobenie na čele STV.
"Keby som mal také podmienky, ako má dnes Richard Rybníček, bola by STV ďalej. Aj archívy by boli plné," vyhlásil pred Rozhlasovou radou kandidát na post generálneho riaditeľa SRo Materák. Odmieta tvrdenia, že by bol zlý manažér. Podotkol, že v čase, keď nastúpil do vedenia STV, mala verejnoprávna televízia dlh 800 miliónov korún. Rovnako zadlžená bola aj pri jeho odchode, takže sám žiaden dlh nevytvoril. Materák tiež tvrdí, že po ňom neostali televízne archívy prázdne, ako sa to môže stať v súčasnosti. "Každoročne som dal vyrobiť 12 veľkých projektov - filmov, alebo hier a minimálne 60 dokumentov," povedal bývalý šéf STV.
Nevýhodné podľa neho v čase jeho pôsobenia bolo, že vtedy odišli všetky reklamy štátnych podnikov do televízie Markíza, keďže pomohla k moci vláde. Aj Materák robil hromadné prepúšťanie, počet zamestnancov znížil z 2600 na 2030. Na ich odchodné si však musel "zarobiť sám", na rozdiel od Rybníčka, ktorému na odstupné zamestnancom vláda schválila štvrť miliardy korún. Materáka tiež mrzí, že poslanci NR SR schválili zvýšenie koncesionárskych poplatkov až po jeho odchode z postu. Podotkol tiež, že v roku 2000 vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová zrušila postavenie STV ako neplatcu DPH a televízia tak musela daň zaplatiť aj spätne. Podľa neho kým jeho predchodca Igor Kubiš dostával štátnu dotáciu v hodnote 350 miliónov korún ročne, Materákovi už prišlo len vyše 200 miliónov korún. Materák vidí aj chyby vo svojom pôsobení v STV, napríklad "sa nie vždy obklopil správnymi ľuďmi."
Po týchto argumentoch Materáka sa jeho podpora vo voľbe riaditeľa SRo zdvihla z troch na päť hlasov. Na zvolenie však potrebuje desať. Materák viedol STV od novembra 1998 do leta 2002. Rada STV ho navrhla odvolať po tom, čo podpísal Kolektívnu zmluvu s 10-percentným plošným zvýšením platov zamestnancov STV. Podľa rady sa tým prehĺbila zadlženosť a celková finančná kríza STV. Národná rada SR ho odvolala v auguste 2002. Na post riaditeľa rozhlasu si podal prihlášku už tretí raz.