SME

Vodohospodári vyzývajú na protipovodňové opatrenia

Bratislava 17. februára (TASR) - Oteplenie a dážď násobí riziko lokálnych záplav z topiaceho sa snehu. Slovenský vodohospodársky podnik vyzval starostov ...

Bratislava 17. februára (TASR) - Oteplenie a dážď násobí riziko lokálnych záplav z topiaceho sa snehu. Slovenský vodohospodársky podnik vyzval starostov obcí a primátorov miest, aby vykonali protipovodňové opatrenia.

Týkajú sa najmä údržby cestných rigolov, melioračných kanálov, kanalizačných vpustov a úpravy korýt vodných tokov, pretekajúcich intravilánom obcí. Opatrenia by mali umožniť bezpečné odvádzanie povrchových vôd, ktoré pôda, premrznutá až do hĺbky 50 cm, nedokáže prirodzeným spôsobom vsiaknuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vyšší prietok na úrovni 930 ccm vítajú vodohospodári na Dunaji. Štátna plavebná správa pravdepodobne už v pondelok o 9.00 h otvorí plavebné dráhy pre nákladné lode, ktoré dosiaľ kotvili v bratislavskom a komárňanskom prístave. Kompa medzi Kyselicou a Vojkou by mala začať premávať už v sobotu predpoludním.

Stúpajúca hladina Dunaja ovplyvňuje rýchlejšie odplavenie nahromadených ľadových krýh. Navyše umožní spustenie ďalších turbín na vodných elektrárňach v Čunove a Gabčíkove, ktorým niekoľkotýždňový slabý prietok spôsobil nemalé ekonomické straty na hospodárskom výsledku vo výrobe elektriny.

Dnešný stav Dunaja pri Devíne dosahoval výšku 109 cm. Táto situácia sa však už zajtra podstatne zmení. Podľa hlásení z rakúskeho úseku Dunaja sa blíži prívalová vlna a výška hladiny pod Devínom by mala stúpnuť o celý meter.

SkryťVypnúť reklamu

Škody na vodných tokoch a vodných stavbách spôsobené povodňami dosiahli počas trvania samostatnej SR približne 5 miliárd korún. Slovensko zaostáva za plnením Programu protipovodňovej ochrany, na ktorý bolo do roku 2010 vyčlenených 7,7 miliárd korún, takmer o 4,8 miliardy, vyhlásil v roku 2005 minister životného prostredia László Miklós.

Chronológia povodní na území Slovenska od roku 1993

november 1993 - Záplavy postihli 26 slovenských miest a obcí v povodí rieky Uh v blízkosti štátnych hraníc s Ukrajinou. Pretrhnutím hrádze vznikli škody za vyše 122 miliónov korún. Zdvihnutá hladina Dunaja poškodila ešte nedokončené objekty náhradného riešenia Vodného diela Gabčíkovo pri obci Čunovo. Vyčíslenie škôd na gabčíkovskom stavenisku predstavovalo 245 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

apríl 1994 - Výdatné dažde zapríčinili najvyšší stupeň povodňovej aktivity v okresoch Nitra, Nové Zámky, Topoľčany. Zložitá bola situácia na Spiši v povodí rieky Hnilec, z brehov sa vylial Hornád.

jún 1995 - Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásili na Ipli v okrese Lučenec, tretí na potokoch Turiec a Rimava v lokalite Vlkyňa, okres Rimavská Sobota, v okrese Levice, kde zaplavilo časti niektorých obcí a Levíc. V okrese Košice-vidiek sa vylial Myslavský potok a zaplavil vyše 40 domov.

máj 1996 - Prietrž mračien s následnou povodňou poškodila intravilán a 175 domov v obci Ivanka pri Nitre. Celkové škody prírodnej katastrofy vyčíslili na 150 miliónov korún.

september 1996 - Záplavy po výdatných niekoľkodňových dažďoch v okrese Námestovo spôsobili materiálne škody približne za osem miliónov korún, v okrese Čadca si vyžiadali viac než 221 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

júl 1997 - Na Slovensku zaplavilo 2450 domov, bytov a bytových priestorov, čím bolo priamo postihnutých 10 tisíc obyvateľov Slovenska. Voda zaliala 35-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Kvantifikácia škôd dosiahla takmer 2 a pol miliardy korún.

júl 1998 - Päťdesiat ľudí zahynulo v obci Jarovnice pri záplavách, ktoré tragicky postihli regióny východného Slovenska. Zasiahli okolo 10 tisíc obyvateľov v 86 obciach Prešovského a Košického kraja. Zaplavených bolo takmer 2500 domov, pričom 357 z nich voda zničila alebo značne poškodila. Záplavy poznačili 20-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy a uhynulo približne 1000 kusov hospodárskych zvierat. Povodne spôsobili škodu za vyše jednej miliardy korún.

marec 1999 - Z celkovej výmery viac ako 339-tisíc hektárov poľnohospodárskeho pôdneho fondu v Košickom kraji bolo v dôsledku povodní 22,3 percenta zaplavených a 11,8 percenta podmáčaných. Najviac postihnuté boli okresy Michalovce, Sobrance a Trebišov. jún 1999 - Povodne v Žilinskom kraji si vyžiadali škody za 39,5 milióna korún, v piatich obciach Stráža, Terchová, Varín, Dolná Tížina a Krasňany bolo zaplavených 291 pivníc a suterénov domov, občanom vznikli škody na majetku za vyše 21 miliónov korún. Povodeň zničila 8 mostov a zaplavila 44 hektárov pôdy, škody na národnej kultúrnej pamiatke Historickej lesnej úvraťovej železnici v Novej Vychylovke dosiahli 3,5 milióna korún.

SkryťVypnúť reklamu

- Príval vody zasiahol obce juhozápadnej časti okresu Prievidza. V Čereňanoch pri prvých prejavoch hroziacej povodne evakuovali z najviac ohrozených domov do priestorov miestneho domu kultúry 246 občanov. V okrese Levice bolo zaplavených 369 rodinných domov. —tyri okresy Banskobystrického kraja - Žarnovica, Krupina, Brezno a Veľký Krtíš vyčíslili škody po povodniach na 40 miliónov korún.

júl 1999 - Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v dvoch západoslovenských mestách Pezinok a Modra. Voda zaplavila po lejakoch v Pezinskom okrese 110 pivničných priestorov a domov, v Seneckom okrese 58, Komárne 255 a v okrese Galanta 189 budov. Okrem obytných domov vysoká voda zaplavila aj niektoré závody a prevádzky v Pezinku, Grinave a Senci.

SkryťVypnúť reklamu

Povodne na Slovensku v povodí Dunaja, Váhu, Hronu, Hornádu a Bodrogu spôsobili škody za 4,5 miliardy korún.

marec 2000 - Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Nepretržitý monitoring vodných hladín sa týkal povodia Váhu v okresoch Považská Bystrica, Púchov, Ilava, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom a povodia Moravy v okresoch Skalica a Senica.

apríl 2000 - V dôsledku vytrvalého dažďa a topenia snehu stúpli hladiny riek Torysa, Ondava a Ladomírka tak, že na nich vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Hladina Torysy pri Sabinove bola na výške 230 centimetrov, pričom jej normál je pod 150 cm, hladina Ondavy pri Stropkove bola 290 centimetrov.

júl 2001 - Jednu ľudskú obeť si vyžiadali povodne v oblasti Prešova, 25-ročný muž z obce Jarabina zahynul po úraze elektrickým prúdom v zatopenej pivnici. V Bardejovskom okrese spôsobili povodne škodu za vyše 50 miliónov korún. V Stropkove a Svidníku boli v dôsledku povodní vyradené z činnosti verejné vodovody.

SkryťVypnúť reklamu

august 2002 - Celú strednú Európu vrátane územia Slovenska postihli záplavy. Záplavy najskôr postihli Pohronie a neskôr povedie Dunaja, najmä bratislavské mestské časti Devín a Devínsku Novú Ves. Pôvodne postihli oblasti aj v Žilinskom a Prešovskom kraji. Celkovo spôsobili škodu za 1,5 miliardy korún, pri riešení kritickej situácie sa výrazne osvedčilo aj vodné dielo v Gabčíkove.

jún 2003 - Nános bahna z rozvodneného potoka po dažďoch zasiahol obydlia v obci Melčice-Lieskové v okrese Trenčín. Zaplavených bolo 70 domov. V roku 2003 postihli povodne 41 obcí na celom Slovensku, pričom škoda dosiahla asi 54 miliónov korún.

jún 2004 - Obyvatelia Trenčianskej Turnej, Púchova, Žiaru nad Hronom bojovali s veternými smršťami, prívalom vody a bahnom. Veterná smršť sprevádzajúca búrku postihla najmä Žiar nad Hronom, prívaly vody a bahna najmä Trenčiansku Turnú a Púchov.

SkryťVypnúť reklamu

júl 2004 - Mimoriadna situácia nastala v siedmich obciach po veternej smršti, ktorá zasiahla okres Trenčín. V niektorých obciach sa vyliali potoky a zaplavili pivnice, živel vyvrátil, alebo polámal desiatky stromov. Postihnuté boli najmä Trenčianske Stankovce, Melčice-Lieskové, Adamovské Kochanovce, Krivosúd-Bodovka, Trenčianska Turná, Veľké Bierovce a Mníchová Lehota. Škody presiahli milión korún.

júl - august 2004 - Východné Slovensko zasiahli rozsiahle záplavy. V Michalovskom okrese sa pretrhla hrádza rieky Ondava, pričom niekoľko sto ľudí z Markoviec a časti Malčíc-Hradištská Moľva museli evakuovať. Záplavy a nadmerné zrážky spôsobili škody na poľnohospodárskej úrode za 132 miliónov Sk, celkove sa ich výška odhaduje na 2 miliardy Sk.

SkryťVypnúť reklamu

jún 2005 - Na viac ako dvadsať miliónov korún odhadli škody po prietrži mračien vo Vranove nad Topľou. O úrodu v záhradách prišli obyvatelia štyroch obcí v južnej časti okresu Medzilaborce, ktorou sa prehnala silná búrka spojená s krupobitím. Problémy boli aj v okrese Prešov.

júl 2005 - Prietrž mračien a večerný intenzívny dážď v Prešovskom kraji spôsobili záplavy vo Vranovskom, Prešovskom a Stropkovskom okrese. Najviac škôd na obecnom majetku bolo na komunikáciách, mostoch, reguláciách potokov. V Bystrom nad Topľou zaplavilo okolo 200 domov, jedna rodinu evakuovali. V Stropkovskom okrese odstraňujú škody po búrke s krupobitím v obciach Miková, Havaj, Malá Poľana a Makovce.

august 2005 - Škody vo výške asi štyri milióny korún spôsobil silný lejak, ktorý sa prehnal obcou Merník a okolitých dedinách vo Vranovskom okrese.

SkryťVypnúť reklamu

september 2005 - Zaplavených bolo asi 40 pivničných priestorov rodinných domov, 70 dvorov a záhrad a približne 30 studní s pitnou vodou po silnej prietrži mračien, ktorá postihla obec Michaľany v Trebišovskom okrese.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 393
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 990
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 215
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 103
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 784
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 652
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Cestárska technika zapožičaná v rámci kontroverzného tendra za 30 miliónov od spoločnostiTempus-Trans.

Súčasťou akcie budú aj divadelné a hudobné predstavenia.


TASR
Na tejto ploche majú podľa plánov vzniknúť tri bytovky so 180 bytmi.

Investor musí dokázať, že jeho zámer neznehodnotí prírodné vody.


Počas vysvetľovacej kampane na Látkach (29. 4.) k plánovanej výstavbe Prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec - Látky.

Vysvetlenia ľudí neuspokojili.


4
Fabrika v Číne, ktorej kópia má vyrásť v Šuranoch.

Chýbajúce materiály chce investor dodať na základe pripomienok.


2
SkryťZatvoriť reklamu