SME

Obyvatelia nových štátov EÚ majú zmiešané pocity

BRATISLAVA 17. februára (SITA) - Osemnásť mesiacov po vstupe do Európskej únie (EÚ) počíta väčšina obyvateľov nových členských krajín s postupným zlepšovaním pracovných a vzdelávacích príležitostí v iných ...

BRATISLAVA 17. februára (SITA) - Osemnásť mesiacov po vstupe do Európskej únie (EÚ) počíta väčšina obyvateľov nových členských krajín s postupným zlepšovaním pracovných a vzdelávacích príležitostí v iných štátoch únie. Mnohí však vidia vo svojich krajinách nižšiu životnú úroveň, zvýšenú korupciu a zníženú istotu pracovných miest. Tieto zistenia vyplývajú z prieskumu EU Index, ktorý uskutočnila spoločnosť GfK na vzorke okolo 9 300 ľudí v desiatich nových členských krajinách. Ich obyvatelia majú aj naďalej z členstva v EÚ zmiešané pocity, čo zrejme súvisí aj s pomerne krátkym členstvom.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko po tom, ako sa v roku 2004 desať nových členských krajín pridalo k EÚ, asi tri štvrtiny ich obyvateľov verili, že otvorenie hraníc prinesie nové vzdelávacie a pracovné príležitosti v iných európskych krajinách. Začiatkom roka 2005 s týmto predpokladom súhlasilo menej ako 60%. Terajšia vlna prieskumu ukázala, že s týmto stanoviskom súhlasili dve tretiny obyvateľov. Najoptimistickejší boli študenti. Okolo 75 percent z nich predpokladalo, že vstupom do EÚ sa zlepšia vzdelávacie a pracovné príležitosti v iných krajinách EÚ. Slováci (71 %) spolu s Litovčanmi (84 %), Estóncami (79 %) a Lotyšmi (77 %) najviac veria, že im členstvo v EÚ pomôže získať viac lepších pracovných príležitostí. Okrem Estóncov a Litovčanov aj Slováci pokladajú príležitosti na vzdelanie v iných členských štátoch za priaznivé.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2004 takmer jedna tretina obyvateľov nových členských krajín očakávala, že vstup do EÚ bude znamenať vyššiu životnú úroveň. V minulom roku to očakával každý ôsmy a dnes je to každý siedmy obyvateľ. Počet tých, ktorí očakávali, že vstup ich krajiny do EÚ bude mať za následok zlepšenie zdravotníctva, sa znížil. V roku 2004 tomu veril každý tretí obyvateľ, dnes je to 12 %. Slováci patria medzi priemerných optimistov aj v očakávaní lepšej životnej úrovne, 13 percent verí, že sa zlepší. Slováci (13%) majú v porovnaní s ďalšími členskými štátmi viac pochybností, že sa zdravotná starostlivosť zlepší. Česi, Maďari a Poliaci sú na tom so svojou dôverou v zlepšenie stavu však ešte horšie.

Rok a pol po vstupe do EÚ sa opäť mierne zvyšujú obavy z rastúcich cien. V roku 2004 si 81 percent myslelo, že členstvo v EÚ bude znamenať rast cien. V roku 2005 tento počet klesol na 73 percent. Súčasná štúdia poukazuje na opätovný rast k úrovni 78 percent. Slováci majú nadpriemerné obavy z rastu cien (82 %).

SkryťVypnúť reklamu

Tak ako v predchádzajúcom roku, 16 percent obyvateľov nových členských krajín EÚ vyjadrilo strach zo straty tradičných hodnôt a kultúry svojej krajiny ako dôsledku vstupu do EÚ (2004 - 24 percent), ale 61 percent neverí, že otvorenie hraníc so Západom by malo dopad na hodnoty a tradície v ich krajine. Takmer pätina si myslela, že členstvo v EÚ posilní cítenie národnej identity.

Štúdia ukázala, že viac ako jedna tretina obyvateľov očakáva zlepšenie životnej úrovne v najbližších piatich rokoch. Istota zamestnania v strednodobom horizonte bola takisto ohodnotená pozitívne: 31 percent očakáva vo svojej krajine zvýšenie istoty pracovných miest. V krátkodobom horizonte je toho názoru iba 16 percent obyvateľov. V súčasnosti 12 percent verí, že členstvo v EÚ v krátkodobom horizonte zlepší zdravotníctvo v ich krajine, ale 37 percent verí, že sa tak stane v strednodobom horizonte.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu