ŽILINA 17. februára (SITA) - Národný register emisných kvót SR (NREK) funguje bez problémov, konštatovala na dnešnej tlačovej besede v Žiline hlavná štátna radkyňa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Gabriela Fischerová. Register bol uvedený do prevádzky 23. decembra minulého roka. V rovnakom čase bol napojený na európsky register. V súlade s kritériami, ktoré vymedzuje zákon, sa povinnosť registrácie dotýka 169 prevádzok v SR , ktoré sú uvedené v Národnom alokačnom pláne. Okrem toho je register otvorený aj pre iných účastníkov, ktorí majú záujem vstúpiť do obchodovania s kvótami. Doteraz prejavili záujem o registráciu najmä burzy s komoditami a obchodníci. Od uvedenia registra do prevádzky sa v plnom rozsahu začali plniť povinnosti vyplývajúce zo zákona o obchodovaní s emisnými kvótami skleníkových plynov.
Ako ďalej informovala Fischerová, všetci prevádzkovatelia, ktorí sú zahrnutí do európskej schémy obchodovania s emisnými kvótami na Slovensku, musia mať otvorený účet v registri. Doteraz ho má 148. Do schémy sú zaradené veľké energetické zariadenia s príkonom nad 20 megawattov, prevádzky na výrobu ocele, železa, cementárne, tehelne, keramické a žiaruvzdorné výrobky, vápno a prevádzky na spracovanie dreva, výrobu papiera a celulózy.
NREK SR v súčasnosti eviduje 91 116 084 kvót na obdobie rokov 2005 – 2007. Pri približnej cene jednej kvóty 800 korún sa v registri teoreticky účtuje približne 70 miliárd korún. Do 28. februára má MŽP SR ako národná autorita prostredníctvom Dexia banky ako správcu registra povinnosť prideliť emisné kvóty prevádzkam na rok 2006. Zákon hovorí o kvótach ako o množstve emisií, ktoré je povolené v určitom čase do ovzdušia vypustiť. Prevádzkovatelia musia predložiť overenú správu o skutočnom množstve vypustených emisií za predchádzajúci rok na príslušné obvodné úrady životného prostredia (OÚŽP), oprávnení overovatelia potom zapíšu overené emisie do registra. Následne musia prevádzkovatelia odovzdať kvóty podľa overenej správy za rok 2005 a správca registra zruší a vyradí odovzdané kvóty. Ak prevádzkovateľ neodovzdá kvóty v množstve podľa overenej správy, OÚŽP mu uloží pokutu vo výške 1 600 korún za každú nepokrytú tonu CO2 vypustenú z prevádzky. Pritom zaplatenie tejto pokuty nezbavuje prevádzkovateľa povinnosti odovzdať kvóty podľa overenej správy.