Bratislava 17. februára (TASR) - O stiahnutí slovenských vojakov z Kosova neuvažovala po páde lietadla AN-24 ani koalícia ani opozícia. Povedal to dnes na stretnutí s prezidentom Srbska a Čiernej Hory (SČH) podpredseda Národnej rady SR poverený jej vedením Béla Bugár. "Stabilita a prosperita tohto regiónu je v záujme Slovenskej republiky," dodal.
Kosovo, ktoré je súčasťou SČH, je od skončenia občianskej vojny v roku 1999 pod medzinárodnou správou. Pokoj zbraní udržiavajú aj slovenskí vojaci. V januári 2006 zahynulo 42 z nich pri páde vojenského lietadla vracajúceho sa z tejto oblasti.
"Kosovo je vážny problém, pretože bolo vo vojne, ľudia sa tam nenávidia a doteraz sa zabíjajú," upozornil Marovič. Za najdôležitejšie považuje postupné posilňovanie tolerancie a dôvery medzi Kosovčanmi.
Bugár Maroviča ubezpečil o podpore integrácie SČH do euroatlantických štruktúr. SR je podľa neho pripravená poskytnúť svoje skúsenosti z integračného procesu a navrhol spoluprácu parlamentných výborov a parlamentné stáže. Upozornil predovšetkým na dôležitosť spolupráce s medzinárodným tribunálom v Haagu pri hľadaní zločincov z kosovskej vojny. "Je to dôležitá vec pre vás a verím, že to budete schopní vyriešiť," doplnil Bugár.
Prezident SČH podčiarkol, že integrácia do EÚ a NATO je pre SČH prioritou. Prípad Mladič je podľa neho "kľúčový problém". "Verím, že sa rýchlo vyrieši, nesmie byť však trestom pre 10 miliónov našich ľudí," konštatoval prezident Marovič.
Marovič potvrdil, že v polovici mája 2006 bude v Čiernej Hore referendum o samostatnosti republiky. Ocenil prínos slovenského diplomata Miroslava Lajčáka pri jeho príprave. Bugár Maroviča informoval, že výsledok referenda o samostatnosti Čiernej Hory bude SR rešpektovať, ak sa pri ňom dodržia všetky demokratické štandardy.
Marovič pricestoval dnes ráno na jednodňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Po stretnutí s prezidentom Gašparovičom, podpredsedom vlády Csákym a podpredsedom parlamentu Bugárom odcestuje domov.