Bratislava 17. február (TASR) - Väčšina Slovákov si myslí, že počítače a internet rozvíjajú u detí a mládeže duševný obzor, ich osobnosť, prípadne im pomáhajú v plnení školských povinností. Na druhej strane si však uvedomujú aj ich škodlivosť. Vyplýva to z výsledkov štúdie o digitálnej gramotnosti na Slovensku, ktorú uskutočnil v júli 2005 Inštitút pre verejné otázky (IVO).
S tvrdením, že počítače a internet pomáhajú v plnení školských a študijných povinností, súhlasí 88,6 percent opýtaných, proti nemu je osem percent. To, že počítače a internet spôsobujú u detí a mládeže nedostatok pohybu, športu, pobytu v prírode si myslí 82,7 respondentov, k opaku sa ich prikláňa 15,6 percent. 69,6 percent Slovákov sa vyjadrilo, že spomínané médiá kazia deti a mládež hrami a svojim škodlivým obsahom, s tvrdením nesúhlasilo 26,7 percent opýtaných. S tým, že počítače a internet oslabujú schopnosť detí a mládeže normálne komunikovať s ľuďmi, súhlasilo 55,8 percent respondentov, nesúhlasilo 38,7 percent.
Štatistická analýza potvrdila, že tendenciu prisudzovať počítačom a internetu negatívny vplyv na deti a mládež majú častejšie ľudia nad 60 rokov. Naopak, respondenti od 18 rokov z domácností, v ktorých žijú aj deti, viac zdôrazňujú pozitívny efekt výpočtovej techniky. Dokonca častejšie nesúhlasia s niektorými negatívnymi vplyvmi, ako oslabovanie komunikačných schopností či odvádzanie pozornosti od školských povinností.
Tí, ktorí majú väčšiu schopnosť pracovať a ovládať modernú informačnú a komunikačnú techniku, zastávajú názor, že počítače a internet majú na deti jednoznačne pozitívny vplyv a zároveň častejšie odmietajú názory o ich škodlivosti. Naopak podpriemerne digitálne gramotní zdôrazňujú jej negatívny vplyv vo všetkých uvedených aspektoch.
Informácie TASR poskytol Marián Velšic z IVO.