Bratislava 5. marca (TASR) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) nerokuje o podpore svojho návrhu zákona na zabezpečenie zvrchovanosti s ostatnými politickými stranami. Minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský je však napriek tomu presvedčený, že pri hlasovaní v parlamente bude návrh zákona, ktorý na území SR eliminuje účinky Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, schválený.
Čarnogurský dodal, že pokiaľ Maďarsko vylúči platnosť krajanského zákona na Slovensku, KDH stiahne z NR SR svoj návrh. Takáto ochota Maďarskej republiky však zatiaľ "nehrozí" a podľa ministra KDH len reaguje na túto situáciu. Čarnogurský to uviedol v dnešnej diskusnej relácii Televízie Markíza Sito.
Podľa podpredsedu SMK László Gyurovského návrh kresťanských demokratov je v šiestich z deviatich paragrafov protiústavný a nie je možné ho vykonať. Celú záležitosť považuje za predvolebnú kampaň KDH.
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan povedal, že poslanci SDKÚ návrh zákona nepodporia. Iniciatívu KDH považuje za nepotrebnú a predčasnú. Najskôr by sa mali podľa neho využiť možnosti diplomatického riešenia prostredníctvom dohody s maďarskou stranou. Rezort diplomacie pritom nie je zásadne proti legislatívnym opatreniam. Pripomenul taktiež pokyn vlády SR, aby súd prešetril, či činnosť Združenia za spoločné ciele, vytvoreného na základe maďarského krajanského zákona, je v súlade so stanovami a so zákonmi SR.
V súvislosti s tzv. Benešovými dekrétmi Kukan uviedol, že boli súčasťou povojnového usporiadania Európy. Môžu byť témou pre historikov, "vyťahovať ich ako politickú tému tak, ako to urobil maďarský premiér Viktor Orbán, je neprípustné". Všetci relevantní predstavitelia Európskej komisie pritom potvrdili, že táto téma nie je súčasťou rokovaní o vstupe do Európskej únie a predvstupových kritérií.
V súvislosti s otázkou prezidentských dekrétov je Maďarsko podľa Čarnogurského "príliš slabé", aby mohlo pre Slovensko znamenať hrozbu. Konštatoval, že vyhlásenia Orbána o potrebe zrušenia dekrétov priniesli Maďarsko do medzinárodnej izolácie a svedčia o Orbánovej politickej neskúsenosti. Zrušenie Benešových dekrétov by podľa neho vyústilo do majetkových nárokov. Podobné zákony ako dekréty československého prezidenta sa pritom prijímali po vojne aj v Holandsku, Poľsku, Francúzsku, Juhoslávii i v Maďarsku.