SME

Tretina Slovákov by odišla zo SR, ak by stratila prácu

Brusel 18. februára (TASR) - Slováci sú spolu s Írmi, Dánmi a Švédmi v rámci Európskej únie najviac presvedčení o tom, že mobilita je dobrá vec pre jednotlivca.

Myslí si to vyše 60 percent Slovákov, pričom na opačnom konci rebríčka sú Cyperčania, Gréci a Belgičania. Vyše polovica Slovákov je ochotná presťahovať sa v prípade nezamestnanosti do iného regiónu alebo inej krajiny, tretina by v takejto situácii bola ochotná presťahovať sa do iného členského štátu Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako vyplynulo z výsledkov prvej analýzy prieskumu Eurobarometer o geografickej a pracovnej mobilite, ktoré v pondelok predstaví Európska komisia pri príležitosti oficiálneho odštartovania Európskeho roka mobility pracovníkov, európski občania si sú veľmi dobre vedomí svojho práva na voľný pohyb osôb a pracovníkov v rámci únie.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, čo pre nich znamená EÚ, 53 percent odpovedalo "slobodu cestovať a pracovať v únii". Vo všeobecnosti respondenti považujú mobilitu za pozitívnu pre jednotlivca (46 percent), pre pracovný trh (49 percent) i pre európsku integráciu (57 percent).

Napriek zväzkom k regiónu pôvodu sa jedna tretina európskych občanov odtiaľ aspoň raz odsťahovala a je spokojná s tým, že tak urobila. Dovedna 24 percent respondentov sa presťahovalo do iného regiónu, štyri percentá do iného členského štátu únie a tri percentá mimo EÚ.

Približne dvanásť percent opýtaných uviedlo, že sa zúčastnilo na študijnom pobyte alebo stáži v inom členskom štáte EÚ. Ide skôr o ľudí s vyšším vzdelaním. Asi dve tretiny z tých, čo odišli zo svojho rodiska, bývajú aj naďalej v meste alebo regióne, kde sa po prvý raz usadili.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, čo sa po presťahovaní zlepšilo, uviedlo najviac respondentov bývanie, práca (vlastná alebo partnerova) a príjem do domácnosti. Asi 48 percent tvrdí, že sa nezhoršilo nič, pre 18 percent sa zhoršil kontakt s priateľmi a rodinou.

Prevažná väčšina Európanov (70 percent) nemá v úmysle sťahovať sa v najbližšej budúcnosti. Pri presťahovaní do iného regiónu alebo krajiny by 50 percent očakávalo ako najväčšiu prekážku nedostatočnú znalosť jazyka a 20 percent problém prispôsobiť sa inej kultúre. Tridsať percent opýtaných by predpokladalo problémy pri hľadaní práce pre seba alebo partnera. V rámci nových krajín únie patrí k jednej z hlavných prekážok podľa respondentov získanie pracovného povolenia.

Európania vedia, že geografická mobilita môže zlepšiť ich pracovné vyhliadky. Lepšie pracovné a finančné podmienky sú dva hlavné dôvody, ktoré by obyvateľov únie presvedčili presťahovať sa do zahraničia. Mnohých by lákala aj nová kultúra, či možnosť naučiť sa jazyk alebo lepšia klíma.

SkryťVypnúť reklamu

Mobilitu vidia Európania tiež ako spôsob riešenia svojej nezamestnanosti alebo problémov pri hľadaní práce. Dve tretiny opýtaných by boli pripravené opustiť svoj región kvôli práci. Asi 57 percent Slovákov uviedlo, že sú ochotní preťahovať sa do iného regiónu alebo krajiny v prípade, že by zostali nezamestnaní a 36 percent je ochotných odísť za prácou do inej krajiny EÚ, čo približne zodpovedá európskemu priemeru. Najmenej ochotní sťahovať sa za prácou sú Rakúšania, Íri, Maďari a Česi, naopak najmenší problém to predstavuje pre Poliakov, Luxemburčanov a Švédov.

Medzinárodné i európske údaje ukazujú nízku úroveň pracovnej mobility v Európe. Podľa Eurostatu počet zamestnancov, ktorí v uplynulom roku zmenili zamestnanie, sotva prevyšuje 10 percent. Priemerná doba zotrvania na tom istom pracovnom mieste je v Európe 10,6 roka, zatiaľ čo v USA je to necelých sedem rokov, no v Japonsku vyše 12 rokov. V priemere vystriedajú Európania počas svojej kariéry štyroch zamestnávateľov, existujú však rozdiely medzi jednotlivými štátmi. Zatiaľ čo u Dánov, Britov a Švédov je to takmer šesť zamestnaní, Rakúšania, Slováci, Malťania, Slovinci, Portugalčania a Taliani nevystriedajú ani tri.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiu tendenciu meniť zamestnanie majú Európania na začiatku kariéry. Štvrtina respondentov uviedla, že nikdy nezmenili zamestnanie, polovica opýtaných to nemá v úmysle urobiť v najbližších piatich rokoch argumentujúc, že sú v súčasnom zamestnaní spokojní. Asi 41 percent očakáva zmenu zamestnania v najbližšom období, no každý piaty tak neurobí z vlastnej iniciatívy, ale predpokladá to v obavách zo straty zamestnania alebo vediac, že sa mu skončí pracovná zmluva.

Hoci si takmer osem z desiatich obyvateľov únie myslí, že neexistuje zamestnanie na celý život, len 40 percent tvrdí, že meniť prácu každých pár rokov je pre ľudí dobré. Najviac sú o tom presvedčení Švédi (80 percent), Dáni, Česi a Slováci (necelých 60 percent), najmenej Gréci, Rakúšania a Nemci (20-25 percent).

SkryťVypnúť reklamu

V prípade najmobilnejších ide o vekovú skupinu od 25-34 rokov, najmenej mobilné sú staršie vekové skupiny, ľudia žijúci s partnerom bez detí a osoby na vyšších manažérskych a riadiacich pozíciách.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 233
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 263
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 085
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 132
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 792
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 246
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu