Banská Bystrica 19. februára (TASR) - Na banskobystrickom Krajskom súde sa vo štvrtok 23. februára začne odvolacie konanie v úplatkárskej kauze poslanca Národnej rady SR Gabriela K. a bývalého riaditeľa Úradu BBSK Milana M.
V máji minulého roku vymeral samosudca banskobystrického Okresného súdu poslancovi NR SR za HZDS Gabrielovi K., obžalovanému z trestného činu brania úplatku pol milióna korún, nepodmienečný trest 12 mesiacov odňatia slobody. Odpykať si ho má v I. nápravno-výchovnej skupine. Sudca mu udelil aj finančný trest 100 tisíc korún. Ak ich Gabriel K. úmyselne nezaplatí, jeho trest sa zvýši o ďalších 12 mesiacov. Rozsudok ešte nie je právoplatný, odsúdený Gabriel K., i prokurátorka sa voči nemu odvolali hneď po jeho vynesení
Druhého obžalovaného za rovnaký trestný čin Milana M. samosudca spod obžaloby pre nedostatok dôkazov v plnom rozsahu oslobodil. Milan M. sa práva odvolať sa vzdal.
Odvolacie konanie sa oddialilo, pretože Gabriel K. namietol pre zaujatosť celý banskobystrický Krajský súd. Najvyšší súd mu však nevyhovel a koncom minulého roka rozhodol, že banskobystrickí sudcovia nie sú voči nemu zaujatí.
Poslanec Gabriel K. si podľa sudcu okresného súdu úplatok 500 tisíc korún od podnikateľa Juraja H. vypýtal v novembri 2003 v reštaurácii istého banskobystrického hotela. O niekoľko dní neskôr ho od podnikateľa prevzal v kancelárii krajskej organizácie ĽS-HZDS a uložil do svojho kufríka. Tým sa dopustil trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Tvrdenie poslanca, že peniaze boli určené pre riaditeľa Milana M., sudca odmietol. Gabriel K., ktorý počas súdnych pojednávaní viackrát zmenil výpoveď, však považuje rozsudok za nespravodlivý a tvrdí, že sa trestného činu nedopustil.