Bratislava 6. marca (TASR) - Ak Hnutie za demokratické Slovensko pozbiera potrebný počet podpisov pod návrh na vyslovenie nedôvery vláde Mikuláša Dzurindu, už po pätnásty raz v tomto volebnom období využije opozícia právo vysloviť nespokojnosť so súčasnou vládou.
Podľa znenia Ústavy SR na odvolanie vlády alebo jej člena je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov - teda návrh musí v parlament získať 76 hlasov. O takomto návrhu musí NR SR rokovať na základe žiadosti najmenej pätiny poslancov.
Poslanecký klub HZDS v Národnej rade SR pripravuje, na základe poverenia svojho Politického grémia, v týchto dňoch takýto návrh. HZDS ho chce predložiť na budúci týždeň, keď sa začína rokovanie 56. schôdze parlamentu. Ak splnia zákonom predpísané podmienky, teda podpíše ho najmenej 30 poslancov, musí predseda parlamentu do siedmich dní zvolať rokovanie Národnej rady SR.
Od začiatku II. volebného obdobia nedôveru opozície požíval najviac exminister vnútra Ladislav Pittner, ktorého sa snažila odvolať trikrát z funkcie - január 1999, apríl a december 2000. Bol aj prvým ministrom Dzurindovej vlády, ktorému opozícia nedôverovala.
Ministrovi spravodlivosti Jánovi Čarnogurskému sa pokúsili opoziční poslanci vysloviť nedôveru dvakrát - vo februári a septembri 2000. Rovnaký počet odvolávaní majú za sebou aj vicepremiéri Pál Csáky (júl+august 1999 a marec 2001) i Ivan Mikloš (máj 2001 a február 2002).
Procesu odvolávania jeden raz čelili v poslaneckej snemovni premiér Mikuláš Dzurinda (apríl 2000), šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan (apríl 1999), bývalý minister hospodárstva Ľudovít Černák (september 1999), exministerka financií Brigita Schmögnerová (október 1999) a šéf rezortu školstva Milan Ftáčnik. Zaujímavosťou jeho vyslovovania nedôvery je to, že sa o nej diskutovalo v novembri 1999 a rozprava pokračovala v januári 2001.
Opozícii sa na Slovensku podarilo vysloviť nedôveru vláde iba raz - 11. marca 1994. Vtedy parlament 78 hlasmi odvolal z funkcie premiéra Vladimíra Mečiara a jeho kabinet. Na rokovaní sa vtedy zúčastnilo 140 poslancov. Na tajnom hlasovaní bolo 82 zákonodarcov, z nich 80 odovzdalo platné hlasovacie lístky. Proti vysloveniu nedôvery boli dvaja poslanci.
*zg rč