BRATISLAVA 20. februára (SITA) - Visegrádska štvorka (V4), ktorá združuje Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Poľsko, si v týchto dňoch pripomína 15. výročie vzniku a naďalej zostáva pre SR prioritným, hoci nie jediným formátom regionálnej spolupráce. Ministerstvo zahraničných vecí SR (MZV) považuje V4 za zoskupenie, ktoré si vybudovalo dobré postavenie v systéme medzinárodných vzťahov. Hoci SR nemá záujem o ďalšie rozširovanie V4, jej spoluprácu so susednými a tretími krajinami podporuje. Členské krajiny V4 odmietajú názor, že po ich vstupe do Európskej únie (EÚ) a NATO, čomu podriadili všetko svoje úsilie v 90. rokoch minulého a v prvých rokoch tohto storočia, stráca zoskupenie zmysel. V4 chce zostať a hľadá si programovú náplň do budúcnosti. Tá je jednou z tém medzinárodnej konferencie pri príležitosti 15. výročia vzniku V4, ktorá bude v utorok v Kyjeve.
MZV je presvedčené, že v rámci EÚ budú regionálne zoskupenia naďalej spolupracovať. Sľubne sa rozvíja kooperácia medzi V4 a Beneluxom. Z iniciatívy Rakúska vzniklo zoskupenie s názvom Regionálne partnerstvo, ktoré zahrňuje V4, Rakúsko a Slovinsko. Visegrádska štvorka rozbehla spoluprácu aj s Moldavskom, Ukrajinou a Japonskom.
Po niekoľkých krízach v 90. rokoch minulého storočia sa hlavný programový cieľ V4 zredukoval na zosúladenie krokov, ktoré mali jej štyri členské krajiny dopraviť do EÚ a NATO. Z tohto hľadiska V4 splnila svoj účel. Očakávalo sa, že po zavŕšení integračného úsilia bude ďalšia spolupráca medzi krajinami V4 už len vlažná, do určitej miery formálna a poznačená individualizmom jednotlivých členov zoskupenia v snahe čo najviac využiť členstvo v európskych a transatlantických štruktúrach vo svoj prospech. V4 sa chce však udržať a spolupracovať v oblasti dopravnej infraštruktúry v regióne, životného prostredia, príprav na vstup do schengenského priestoru a do Európskej menovej únie. V4 chce pomáhať krajinám Západného Balkánu a rozvíjať dialóg s Ukrajinou. MZV sa domnieva, že spolupráci v rámci V4 by prospela väčšia ekonomická dimenzia, predovšetkým v oblasti energetiky a infraštruktúry. Visegrádsku spoluprácu medzi SR, ČR, Maďarskom a Poľskom spečatili podpisom 15. februára 1991.