BRATISLAVA 20. februára (SITA, TASR) - O osude ministra kultúry Františka Tótha sa bude v parlamente rozhodovať v piatok. Podpredseda parlamentu Béla Bugár na návrh opozičných poslancov zvolal 59. schôdzu so začiatkom o 10:00.
Návrh pravdepodobne nezíska dostatočnú podporu poslancov. Na odvolanie člena vlády je potrebných 76 hlasov.
Pád ministra podporí 67 poslancov za ĽS-HZDS, Smeru-SD, KSS, nezávislí zákonodarcovia, členovia Slobodného fóra i Hnutia za demokraciu. Za odvolanie Tótha by mali zahlasovať aj jeho traja exkolegovia z ANO.
K opozičnej iniciatíve sa však podľa všetkého nepridá KDH, ktoré prednedávnom odišlo z vládnej koalície. Poslanci za KDH nepodporili predminulý týždeň ani odvolanie ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. "Schôdza k odvolaniu ministra Tótha sa nám vidí ako nadbytočná. Zdá sa nám, že štyri mesiace pred predčasnými voľbami nie je zmysluplné rozoberať vládu po jednotlivých ministroch," povedal pre TASR predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik. Výhrady, ktoré KDH voči Tóthovi v minulosti malo, sa podľa Minárika týkali jeho pôsobenia na poste štátneho tajomníka ministerstva školstva.
ĽS-HZDS pravdepodobne nebude iniciovať tajné hlasovanie o návrhu. "Zatiaľ sme o tom neuvažovali. Ale doteraz boli hlasovania pri všetkých odvolávaniach verejné, tak nech sa každý postaví za svoj názor," konštatoval predseda poslaneckého klubu ĽS-HZDS Tibor Cabaj.
Opozícia vyčíta Tóthovi viacero prešľapov. Trh podľa nej nemôže byť určujúcim kritériom podoby fungovania národnej kultúry. Manažérsky prístup považuje za kontraproduktívny k pôvodnej tvorbe. Ministrove kroky vyvolávajú podľa opozičných strán obavy z postupnej likvidácie ministerstva kultúry. Rovnako mu vyčítajú netransparentné odobratie budovy Literárnemu fondu za účelom predaja, zúženie pamiatkovej zóny v Bratislave alebo nekoordinovaný odpredaj veľkého počtu nehnuteľností.
Iniciatívu na vyslovenie nedôvery ministrovi ĽS-HZDS avizovalo už pred januárovou schôdzou parlamentu. Potom sa rozhodlo, že návrh na odvolanie Tótha predloží až v polovici februára, dovtedy počká na postoj premiéra. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda totiž po problémoch medzi vedením Ministerstva kultúry SR a umelcami naznačil, že v prípade ich pretrvávania je pripravený odvolať Tótha z postu ministra.
Na začiatku roka vyzvala Tótha na abdikáciu časť umeleckej obce. Umelci ministrovi vyčítajú nenapĺňanie Programového vyhlásenia vlády, radikálne zúženie pamiatkových zón v Bratislave, zníženie transparentnosti rozhodovania o grantoch, nekoordinovaný odpredaj množstva nehnuteľností či zavedenie kultúrnych poukazov.
Návrh na odvolanie Tótha z funkcie dnes ĽS-HZDS predložilo do Národnej rady SR. Podpísalo ho 35 poslancov z klubov ĽS-HZDS, Smeru-SD, KSS, ako aj zo skupiny nezávislých.