SMK: Zastavenie privatizácie SPP je neprijateľný krok
BRATISLAVA 6. marca (SITA) - Zastavenie privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) je neprijateľný krok. Vyvolalo by to zníženie politického a ekonomického ratingu Slovenska a spôsobilo problémy v niektorých makroekonomických procesoch. Konšta
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
toval to dnes na tlačovej besede Strany maďarskej koalície vicepremiér Pál Csáky. Podľa jeho slov si treba všimnúť, že ponuku predložilo konzorcium "európskych gigantov". Na základe toho je možné predpokladať, že ďalšie plynovody budú viesť z východu na západ cez územie SR. Je tiež nepravdepodobné, že by sa proti tomuto konzorciu o rok-dva dokázal postaviť silný konkurent. "Taký v Európe neexistuje," pripomenul Csáky. Vyslovil ľútosť, že niektoré politické strany či politici sa zachovali v celom procese nie celkom profesionálne. "Zdá sa, že nevhodné správanie sa niektorých aj koaličných politikov vyvolávajú pochybnosti našich ekonomických partnerov," konštatoval.
SMK podľa Csáky nepodporí mimoriadne rokovanie Národnej rady (NR SR) na tému privatizácie SPP. Ústavné kompetencie za riešenie tejto otázky má vláda - a tá má prijať rozhodnutie. "Akékoľvek nevhodné diskusie na pôde parlamentu by mohli vyvolať pochybnosti u našich partnerov o celkovej situácii na Slovensku," zdôraznil. Zároveň povedal, že SMK po skončení celého procesu privatizácie bude za to, aby sa všetky dokumenty a informácie o celej transakcii zverejnili.
SMK tiež víta, že koaličné strany sa s najväčšou pravdepodobnosťou dohodnú na spoločnom kandidátovi pre ďalšie kolo voľby prvého verejného ochrancu práv, ktoré sa uskutoční 19. marca. "Pre mňa osobne by boli prijateľní traja kandidáti - profesor Miroslav Kusý, Ján Hrubala a Jana Kviečinská," konštatoval Csáky. Postup pri rokovaniach koalície o spoločnom kandidátovi by mal koordinovať podpredseda SMK a predseda parlamentného výboru pre ľudská práva László Nagy.