Bratislava 21. februára (TASR) - Údajne zle nastavený rádiovýškomer nemožno podľa hovorcu ozbrojených síl Milana Vangu považovať za možnú príčinu havárie vojenského lietadla AN-24, pri ktorej v Maďarsku 19. januára zahynulo 42 ľudí.
Konštatoval, že ide iba o informáciu z jedného zdroja vyšetrovania, ktorá však ešte nie je potvrdená.
Slovenská televízia v pondelok v relácii Reportéri informovala, že nehodu mohla zapríčiniť ľudská chyba, podcenenie rizika a nedodržanie predpisov. Rádiovýškomer, ktorý ako jediný mohol upozorniť posádku na zem pod lietadlom, nemal totiž nastavenú signalizáciu nebezpečnej výšky. Tolerancia, kedy upozorňuje pilota na to, že sa približuje k zemi, bola nulová.
"Túto informáciu môže potvrdiť, ale aj vyvrátiť výsledok technických expertíz, na ktorých pracuje v súčasnosti Vojenský letecký technický skúšobný ústav," uviedol hovorca ozbrojených síl. Dovtedy podľa neho možno považovať túto informáciu za indíciu, ktorá nemá žiaden vplyv na smerovanie vyšetrovania ani na zistenie príčiny havárie.
Podľa bývalého pilota Jozefa Pivarčiho nastavenie rádiovýškomera je priamo nariadené v pracovných postupoch posádok dopravných lietadiel a je pre neho nepochopiteľné, že tento úkon nebol vykonaný, aj keď už piloti leteli za vizuálnych podmienok letu. Ak je informácia o prístroji pravdivá, znamená to podľa neho, že neboli dodržané postupy stanovené pre činnosť posádky v záverečnej fáze letu, pri klesaní a priblíženia na pristátie. Expert na protizrážkové systémy Ján Labun konštatoval, že posádku nemalo čo varovať, že sa nachádzajú nad vrcholkami stromov.
Okrem toho STV tri zdroje z prostredia vyšetrovacej komisie potvrdili, že lietadlo malo v čase zrážky vysunutý podvozok. Piloti tak ani vizuálne nemuseli vidieť vrcholky stromov. Labun vysvetlil, vysunutie podvozku začne pribrzďovať lietadlo a uhol nábehu a tým pádom aj zorné pole pilotov sa dvíha. Lietadlo nenarazilo do kopca, ale letelo tesne nad ním. Ak by tam neboli stromy, tak vrchol preletí. "Lietadlo doslova sadlo na vrcholec stromov. Z pohľadu pilota vrchol tohto kopca mohol byť pod zorným uhlom pilotov," uviedol Labun.
Slovenský vojenský špeciál AN-24 sa zrútil 19. januára krátko po 19.30 h pri maďarskej obci Hejce približne päť kilometrov od slovenských hraníc. Lietadlo letelo z kosovskej Prištiny do Košíc. Na palube bolo 43 osôb: 28 vojakov vracajúcich sa v rámci rotácie z vojenskej misie KFOR v Kosove, sedem osôb poskytujúcich metodickú pomoc a osem členov posádky. Nehodu prežil iba jediný človek, Martin Farkaš z Popradu. Materiálna škoda, ktorá vznikla stratou lietadla, sa odhaduje na 110 miliónov korún. Výsledky vyšetrovania havárie vojenského lietadla zatiaľ nie sú známe. V mieste tragédie, obci Hejce, chce ministerstvo obrany postaviť pamätník, ktorý by mal pripomínať túto nešťastnú udalosť a zároveň vzdať hold tým, ktorí pri návrate z plnenia si povinností v mierových misiách zahynuli.