Bratislava 21. februára (TASR) - Návrh zákona o výchove a vzdelávaní dnes do parlamentu predložil podpredseda KDH a exminister školstva Martin Fronc. Prijatie tzv. školského zákona bolo spolu so zmluvou o výhrade vo svedomí prioritou KDH v roku 2006 a súčasťou programového vyhlásenia vlády v oblasti školstva.
Cieľom zákona bolo komplexne zmeniť systém vzdelávania na základných a stredných školách v prospech tvorivej práce a redukcie bifľovania. "Chcem svoj sľub splniť ako poslanec," uviedol exminister školstva. Na zákone pracoval spolu s odborníkmi takmer rok. "Bola by škoda nechať ho v šuplíku," dodal.
Súčasný šéf školstva László Szigeti avizoval, že o podpore návrhu zákona rozhodne až po jeho dôkladnom preštudovaní. Predloženie zákona však akceptuje ako oprávnenú iniciatívu člena zákonodarného zboru.
Základom nového systému vzdelávania by mal byť podľa nového zákona sedemročný Národný program vzdelávania (NPV). Dokument pripraví rezort školstva a prerokuje ho s Kurikulárnou radou a združeniami zamestnávateľov. Ciele NPV budú na nižšej úrovni realizovať tzv. rámcové a školské vzdelávacie programy.
Rámcové programy pre vzdelávacie odbory by tvorilo ministerstvo školstva. Konkrétnu podobu vyučovania by si určovali jednotlivé školy v školských programoch. Programy vymedzia ciele, záväzný obsah, minimálny rozsah a podmienky vzdelávania v jednotlivých učebných odboroch.
Návrh počíta s 10-ročnou školskou dochádzkou. Prvý stupeň bude tvoriť 1. až 5. ročník, druhý stupeň 6. až 9. ročník. Vyučovacia hodina by mala ostať 45 minút. Definitívna realizácia nového školského zákona by sa podľa Fronca mohla začať v roku 2011.