Bratislava 21. februára (TASR) - Návrh ústavného zákona z dielne Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) o osobitnej ochrane manželstva sa s najväčšou pravdepodobnosťou ani nedostane na rokovanie parlamentu.
Politické subjekty zastúpené v Národnej rade SR sa totiž ešte 7. februára na poslaneckom grémiu dohodli, že návrhy nových zákonov sa na rokovania parlamentu predložia iba po súhlase všetkých politických strán. Iniciatívu KDH považujú preto politické subjekty zväčša za predvolebnú agendu kresťanských demokratov.
Vzhľadom na to, že KDH o svojom návrhu nediskutovalo s politickými partnermi, považuje predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos za neopodstatnené komentovať ho.
Aj predseda poslaneckého klubu KSS Vladimír Ďaďo si myslí, že je zbytočné o návrhu hovoriť, lebo dohoda z grémia je jasná a KSS na nej trvá.
"Je to čisto stranícka a ideologická agenda KDH," reagoval podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič. Slovensko má podľa neho iné a vážnejšie problémy. Nemyslí si, že návrh nájde podporu iných strán. Čaplovič pripomenul, že takémuto zákonu musí predchádzať verejná diskusia.
Aj podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni pokladá iniciatívu KDH za predvolebnú aktivitu. "Čo robili štyri roky?" spýtal sa. Rovnako ako Čaplovič upozornil, že o návrhu v tejto podobe by mala prebehnúť nielen politická ale predovšetkým občianska diskusia. Iniciatívu KDH pokladá ĽS-HZDS za neserióznu a čaká, ako sa poslanci kresťanských demokratov zachovajú pri piatkovom odvolávaní ministra kultúry Františka Tótha.
Poslanec za SDKÚ Peter Miššík síce pokladá zväzok muža a ženy za posvätný, myslí si však, že je dostatočne chránený súčasne platnou legislatívou. Miššík predpokladá, že do konca volebného obdobia sa s vlastnou agendou pokúsi prísť do parlamentu asi každá politická strana.
Okrem ústavného zákona o osobitnej ochrane manželstva chce KDH do parlamentu predložiť tri legislatívne zmeny, ktoré by mali zaviesť trestnú zodpovednosť právnických osôb a upraviť jednotný postup prokuratúry pri aplikácii trestnej politiky štátu. Dnes do NR SR predložil návrh zákona o výchove a vzdelávaní exminister školstva Martin Fronc.
Politické strany sa 7. februára dohodli, že do predčasných volieb v parlamente prerokujú zákony, ktoré už prešli prvým čítaním. Rovnako sa budú zaoberať niekoľkými novými zákonmi, ktoré potrebuje Slovensko schváliť v súvislosti s členstvom v Európskej únii a NATO. Otvorená ostáva novela zákona o sociálnom poistení, ktorú by do NR SR mali predložiť zástupcovia všetkých poslaneckých klubov. Všetky ostatné ďalšie nové právne normy by sa na rokovanie pléna mali dostať iba po širokej dohode všetkých politických subjektov.