BRATISLAVA 22. februára (SITA) - Vláda podporila novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami z ministerstva životného prostredia (MŽP). Cieľom novelizácie je povolenie používať jednotky zníženia emisií skleníkových plynov, čím sa umožní obchodovanie s nimi povinným a dobrovoľným účastníkom obchodovania, ale nedovolí im využiť ich na pokrytie vlastných emisií z prevádzky. "V praxi to znamená, že v Kjótskom protokole existuje mechanizmus - spoločné plnenie, v rámci ktorého sa robia projekty, vďaka čomu sa ušetrí oxid uhličitý (CO2). Ušetrené kvóty môžu byť začlenené do národných emisných plánov," konštatoval rezortný minister László Miklós. "V podstate ide o to, aby aj členské štáty EÚ vrátane Slovenska mohli investovať do projektov v inom štáte. Znížené kvóty v týchto štátoch sa potom zarátajú do našich u nás," vysvetlil Miklós. Pre Slovensko z Kjótskeho protokolu vyplýva záväzok neprekročiť v rokoch 2008 - 2012 priemernú úroveň emisií skleníkových plynov z roku 1990 zníženú o osem percent.
Vláda tiež prijala novelizáciu zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín reguláciou obchodu s nimi. Novela presnejšie hovorí o povinnostiach daných zákonom, zavádza úpravy, ktoré jednoznačne vysvetľujú niektoré ustanovenia a odstraňuje nezrovnalosti, ktoré sa vyskytli v legislatívnom procese. Prax si vyžiadala aj zmeny týkajúce sa sankcií za porušenie zákona, ochranné opatrenia, zhabanie exemplára a zmeny v ustanoveniach týkajúcich sa správy majetku štátu. Ak sa s ním stotožnia aj poslanci, mal by zákon vstúpiť do platnosti 1. júna 2006. Novelizáciou sa mení aj colný zákon, pričom ide o zosúladenie so spomínanou novelou zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín, cieľom je predísť nezrovnalostiam pri aplikácii oboch zákonov.
Vláda súhlasila s novelou geologického zákona. MŽP navrhlo úpravu podmienok prevodu správy a vlastníctva geologických diel (GD) a geologických objektov (GO), ktoré sú financované zo štátneho rozpočtu alebo iných verejných prostriedkov na prípadných záujemcov, ak je možné využiť ich na iné účely. Podľa novely zákona sa bezodplatný prevod správy GD a a GO umožní len do vlastníctva obce a vyššieho územného celku (VÚC) na účely zabezpečovania všeobecne prospešných služieb. Prevod vlastníctva GD a GO ostatným fyzickým alebo právnickým osobám, alebo obciam a VÚC na iné účely, ako sú verejne prospešné účely, bude možný len za odplatu podľa stanovených kritérií výberu záujemcu o prevod vlastníctva a podľa stanoveného postupu pri prevode. Novela ustanovuje spôsob výpočtu minimálnej ceny za GD a GO, ak pôjde o odplatný prevod.