SME

Saniga: Kvôli vtáčej chrípke by ľudia nemali operence nenávidieť

Staré Hory 22. februára (TASR) - Informácie o šírení sa vtáčej chrípky začínajú u niektorých ľudí formovať negatívny postoj k voľne žijúcim operencom.

Napriek správam o tejto chorobe a jej možnej pandémii sa však operence podľa ornitológov nesmú stať terčom ľudskej nenávisti.

"Ako profesionálny ornitológ si neviem predstaviť, že by som sa mal kvôli hrozbe prepuknutia pandémie vtáčej chrípky, štítiť operencov a mať z nich strach. Naozaj nie je namieste extrémna panika už čo i len z blízkeho kontaktu s voľne žijúcimi vtákmi. Pri zachovávaní štandardných hygienických opatrení môže človek pokojne spolunažívať vedno s vtákmi," uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hrozbu pandémie z mutácie vtáčieho vírusu a jeho prenosu na človeka však treba brať s patričnou vážnosťou zodpovedajúcou možným následkom. V žiadnom prípade netreba z tejto vtáčej choroby robiť "strašiaka" vyvolávajúceho u človeka averziu voči vtákom, ktoré sú do tohto globálneho problému vtiahnuté možno bez vlastného pričinenia. Nie je správne tvrdiť, že ich treba vykynožiť a bude pokoj, dodal Saniga

V drasticky pretváranom životnom prostredí sa znižuje jeho odolnostný potenciál voči negatívnym abiotickým i biotickým faktorom. Aj u všetkých živých zložiek ekosystému, človeka nevynímajúc, sa v degradovanom životnom prostredí znižuje schopnosť odolávať potenciálnym chorobám a negatívnym činiteľom. Ľudia sú atakovaní množiacimi sa negatívnymi faktormi a chorobami, o ktorých sa ale nehovorí toľko, ako o vtáčej chrípke. A tak, hoci predstavujú reálnejšiu hrozbu ako ona, nevyvolávajú až takú paniku.

SkryťVypnúť reklamu

Ohniská výskytu vírusu vtáčej chrípky zistili vo Východnej Ázii, odkiaľ sa rozšíril už aj do viacerých lokalít v Európe. Popri hydine, s ktorou ľudstvo obchoduje, potenciálnym vektorom vírusu sú aj sťahovavé vtáky. Tento fenomén sa na Zemi vyvíjal tisíce rokov a človek nemôže vtákom zakázať, aby sa nesťahovali a neroznášali tak riziko nejakej choroby do iných oblastí.

Z oblasti výskytu vtáčej chrípky vo Východnej Ázii sťahovavé vtáky do Európy pravidelne nemigrujú, takže masový prísun obávanej choroby do našich zemepisných šírok odtiaľ nateraz nehrozí. Nemožno však vylúčiť, že v tisícových kŕdľoch severských populácií niektorých vtáčích druhov, ktoré cez naše územie budú na jar migrovať, sa nevyskytne nejaký nakazený jedinec, ktorý túto chorobu prinesie i k nám, konštatoval Saniga.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR nemá zatiaľ žiadny ďalší pozitívny nález, ktorý by viedol k podozreniu na výskyt vtáčej chrípky na Slovensku. Novinárov o tom dnes informoval minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.

Konkrétne výsledky rozboru vzoriek dvoch uhynutých divožijúcich vtákov, potápača bieleho nájdeného v areáli Slovnaftu v Bratislave - Vlčom hrdle a uhynutého sokola sťahovavého z Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy pri Gabčíkove, o ktorých minister informoval v utorok, očakáva najskôr v priebehu štvrtka. Vzorky z týchto dvoch vtákov obsahovali vírus H5, zatiaľ nie je jasné, o aký kmeň ide. Slovenské laboratóriá musia teraz jednoznačne určiť, či ide o nebezpečný vírus H5N1, alebo nie.

Simon dnes pred rokovaním vlády hovoril s riaditeľmi regionálnej veterinárnej správy v Bratislave a v Dunajskej Strede. "Bol som informovaný, že pracovníci Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) sú vonku, vykonávajú kontrolu, chodia z domu do domu, odovzdávajú informačné letáky, robia súpis vtáctva, ktoré je chované na dotknutom území, teda v 10-kilometrovom okruhu," uviedol Simon.

SkryťVypnúť reklamu

Z územia Slovnaftu v utorok v rámci prieskumu, ktorý sa vykonal, odoslali do Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene na posúdenie 9 vzoriek. Našlo sa tam 9 kusov hydiny a vtáctva. V okolí Gabčíkova sa našlo 7 uhynutých vtákov, z ktorých 3 boli vhodné na vzorkovanie a 4 boli v takom stave, že ich bolo možné dať len do kafilérie. "Pre zaujímavosť, bola poslaná aj vzorka z morskej čajky," dodal minister.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 500
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 380
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 965
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 667
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 256
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 047
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 042
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 1 995
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tibor Gašpar, Juraj Gedra a Richard Glück po Bezpečnostnej rade štátu

Denník SME má k dispozícií zápisnicu z výsluchu člena Demokratov.


a 1 ďalší 74
Vládny splnomocnenec požiadal médiá, aby zverejnili fotografiu štúdie.

Štúdia má priveľa slabých miest.


20
Barbora Mareková.

Náš aktuálny problém nie je, či má Viktor Vincze čo jesť.


13
Lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš počas MS v hokeji 2025.

Mesto ma milovalo, spomína na Michalovce.


Martin Turčin a 1 ďalší 5

Sportnet

Švajčiarsko - Nemecko: ONLINE prenos zo zápasu na MS v hokeji 2025 vo Švédsku a Dánsku.

Sledujte s nami online prenos zo zápasu skupiny B na MS v hokeji 2025: Švajčiarsko - Nemecko.


Ružomberčania majú svoj osud vo vlastných rukách.

Zaujímavú zápletku ponúka aj skupina o udržanie sa.


Rostislav Olesz (vľavo) komentuje zápas Česko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2025.

Hodnotenie slovenských zápasov pohľadom experta Sportnetu Rostislava Olesza.


Martin Turčin a 1 ďalší
Michal Martikán.

Kanoisti Slovenska sa tešia zo zisku cenného kovu v tímovej súťaži.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu