BRATISLAVA 23. februára (SITA) - Ústav pamäti národa (ÚPN) Slovenskej republiky zaznamená meno každého slovenského Žida, ktorého vyvliekli z domoviny a usmrtili v nacistických vyhladzovacích táboroch, povedal predseda Správnej rady ÚPN Ján Langoš. ÚPN to chce dosiahnuť prostredníctvom rozsiahleho projektu s názvom Osudy slovenských Židov v rokoch 1942-1944. Ako povedal Langoš, ÚPN chce z archívov v SR, Poľsku a Maďarsku získať kópie kompletných dokumentov o vyhladzovaní slovenských Židov, ktorými obohatia archív Múzea holokaustu (MH) Spojených štátov amerických vo Washingtone. Ján Langoš a riaditeľ Divízie medzinárodných archívnych programov MH Radu Ioanid dnes podpísali dohodu o spolupráci. Dohoda zaručuje MH a ÚPN prístup do archívov partnera, zakotvuje poskytovanie vzájomnej pomoci a umožňuje reprodukciu materiálov z archívov partnerskej inštitúcie a ich sprístupnenie verejnosti a pracovníkom výskumu.
Ako povedal Radu Ioanid, MH považuje SR za veľmi priateľskú krajinu, s ktorou sa mu dobre spolupracuje. V súvislosti s mapovaním nacistických zločinov má MH uzatvorenú dohodu so Slovenským národným archívom a Ministerstvom vnútra SR.
Múzeum holokaustu vo Washingtone je najväčšie múzeum o histórii vyhladzovania Židov a menšín na svete. Archív MH obsahuje takmer 36 miliónov strán dokumentov o obetiach nacistickej tyranie v rokoch 1933-1945, ročne ho navštívia priemerne dva milióny ľudí. Počas nacistického holokaustu zahynulo v nemeckých vyhladzovacích táboroch približne šesť miliónov Židov, z toho viac ako 70 tisíc slovenských.