Ako ďalej vyhlásil v rozprave na mimoriadnej schôdzi, ktorej jediným bodom je návrh na vyslovenie nedôvery Tóthovi, do kresla mu mohol pomôcť aj niekto, kto sa chcel pomstiť jemu aj celej súčasnej vláde. „Podstata tragikomičnosti tejto situácie spočíva v tom, že Tóthova neznalosť kultúry na Slovensku je taká, že nevedel do čoho ide,“ je presvedčený.
Podľa Ševca by sa pri znalosti zložitosti kultúry nedal na ministerský post zlákať. Ako poznamenal, o Tóthovom ignorantstve slovenskej kultúry svedčí každý krok, ktorý urobil. Podľa neho Tóth stihol za krátky čas „toľko trapasov, že sa to nepodarilo ešte nikomu.“ Ako dodal, treba ho odvolať, „lebo predá aj tú žobrácku palicu, ktorou stihol slovenskú kultúru obohatiť.“
Klub KSS je presvedčený, že bez ohľadu na výsledok dnešného hlasovania je nutné okamžite pozastaviť akúkoľvek privatizáciu a rozpredávanie majetku v oblasti kultúry. Navrhuje tiež vytvorenie komisie, ktorá by prehodnotila rozdávanie finančných prostriedkov počas pôsobenia Tótha na čele ministerstva kultúry.
Ku kritike Tóthovho ministrovania sa pridal aj poslanec a podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič, podľa ktorého sa ukázala Tóthova neskúsenosť. Ako dodal, všetky doterajšie programové vyhlásenia vlád po roku 1989 ukazujú na nepripravenosť na riešenie situácie v kultúrnej politike. Pripomenul, že rezort kultúry bol vždy chápaný ako zvyškový a neatraktívny. To sa odrazilo na mnohých organizačných a personálnych zmenách, ktoré za Tótha „úplne vyvrcholili.“ Jeho kroky vedú podľa Čaploviča k tomu, že pri jeho riadení a vzťahu ku kultúre nebude Ministerstvo kultúry SR, ani žiadna kultúra. Vyzval ho, aby odstúpil.
František Mikloško z KDH pripomenul poslancom, že NR SR v minulosti prerokovávala správu ministra kultúry, kde sa hovorilo aj o správcovskej spoločnosti. Konštatoval, že všetci poslanci okrem kresťanských demokratov vtedy so správou súhlasili.
an;ve;mt