Či sa bude parlament vôbec týmto návrhom zaoberať, rozhodnú poslanci pri schvaľovaním programu na schôdzi, ktorá sa začína 14. marca. Zastupujúci predseda parlamentu Béla Bugár (SMK) musí do programu schôdze zaradiť akýkoľvek návrh, ktorý podajú poslanci v zákonom stanovenej lehote teda 15 dní pred stanoveným termínom zasadnutia Národnej rady SR.
V navrhovanom znení zákona chce KDH definovať manželstvo ako zväzok jedného muža a jednej ženy, ktorý uzavreli spôsobom ustanoveným alebo uznaným SR. Spôsobom, ktorým sa podľa zákona uzatvára manželstvo, nie je možné uzavrieť akýkoľvek iný zväzok. Ak zákon schváli NR SR, tak osobitnú ochranu, ktorú zákon priznáva manželstvu, nebude možné priznať žiadnemu inému zväzku. Dôležitým ustanovením podľa KDH je aj to, že pri dojednaní medzinárodných zmlúv a pri výkone svojich právomocí súvisiacich s členstvom SR v medzinárodných organizáciách, vrátane Európskych spoločenstiev a Európskej únie, orgány verejnej moci budú postupovať tak, aby neboli ohrozené záujmy SR podľa tohto ústavného zákona.
Na schválenie ústavného zákona je potrebný súhlas minimálne 90 poslancov.
Zúžiť trestno-právnu imunitu poslancov iba na výroky a hlasovania v Národnej rade SR a kroky spojené s výkonom ich poslaneckej funkcie navrhuje Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v ďalšej novele ústavy, ktorú dnes predložilo do parlamentu.
Široká poslanecká imunita porušuje rovnosť pred zákonom. Poslanec by mal mať imunitu pri výkone svojej funkcie. To znamená za výroky a hlasovanie v národnej rade. Za všetko ostatné by sme mali mať rovnaké postavenie ako všetci občania, zdôvodnil podanie návrhu poslanec Daniel Lipšic pre TASR. Nevidí dôvod, aby sa poslanecká imunita týkala deliktov, ktoré nesúvisia s výkonom poslaneckej funkcie. Lipšic spomenul, že boli prípady, keď zadržali poslancov, pristihli ich pri spáchaní trestného činu. Ak návrh prejde, nebude treba zvolávať rokovanie NR SR k rozhodnutiu o odobratiu imunity. Prípadnú vinu alebo nevinu posúdi súd, to je jeho kompetencia. Nemôžeme nahrádzať fungovanie a funkciu orgánov činných v trestnom konaní, zdôraznil bývalý minister spravodlivosti. Ako príklad uviedol kauzu poslanca ĽS-HZDS Gabriela Karlina, ktorého prichytili pri preberaní úplatku. Vtedy museli členovia snemovne rozhodnúť o odobratí jeho poslaneckej imunity.