BRATISLAVA 24. februára (SITA) - Minister kultúry František Tóth nemá „ani najmenšiu radosť“ z toho, že parlament dnes rokuje o vyslovení nedôvery jeho osobe. Ako uviedol vo svojej reči pred poslancami, čelí návrhu na odvolanie už po 254 dňoch vo funkcii, kultúra je však na pokraji priepasti už desať rokov. „Aj medzi tými, ktorí sa podpísali pod návrh na moje odvolanie, sú viacerí, ktorí sedia v poslaneckých laviciach niekoľko rokov a podieľali sa na dnešnom stave kultúry,“ poukázal. Pripomenul, že od vzniku samostatného Slovenska stáli na čele rezortu kultúry spolu s ním šiesti ministri a všetci čelili veľkej kritike. Podstata problému podľa neho preto netkvie v postave ministra, „ale v niečom celkom inom.“
Tóth sa ohradil voči kritike, že pred nástupom do funkcie ministra kultúry nebol kultúrne aktívne činný a nepohyboval sa v kultúrnych kruhoch, a preto nemôže byť dobrým šéfom tohto rezortu. „Nemyslím si, že to je základný predpoklad, ja som neprišiel dirigovať operu či režírovať predstavenie, ale koordinovať prácu svojho úradu,“ zdôraznil. Ako podotkol, jeho úlohou je rezort manažovať, zabezpečiť politickú podporu a zodpovedať za to, aby činnosť ministerstva bola v súlade so zákonom. Tóth je presvedčený, že rezort zdedil vo veľmi zlom stave a počas svojho pôsobenia dokázal splniť všetky priority, ktoré si pri nástupe dal. Ako poslancov informoval, získal 900 mil. Sk potrebných na dostavbu novej budovy SND, v rozpočte na tento rok sa mu podarilo presadiť takmer o jednu mld. Sk viac ako vlani a do pôvodnej filmovej tvorby pôjde 150 mil. Sk, čo je dvojnásobok oproti minulému roku. Efektívnejšie je podľa neho nastavený aj grantový systém, za ktorý ho opoziční poslanci tiež kritizovali.
„Stojím si za svojimi rozhodnutiami, ktoré som urobil,“ vyhlásil na záver Tóth. Ako dodal, kameň úrazu vidí v nekompromisnom postoji voči záujmovým skupinám, ktoré si mysleli, že snaha o jeho ovplyvňovanie a lobbing bude jednoduchšia, keďže sa predtým nepohyboval v kultúrnych kruhoch.
ve;an;bl