Bratislava 25. februára (TASR) - Od ľudí, ktorí do konca apríla využijú generálny pardon, už nemôže podľa poslanca za SDKÚ Tomáša Galbavého nikto vymáhať niekoľkotisícové sankcie. Tie určoval starý zákon o koncesiách.
"Zákony platia pre všetkých, teda ako pre občanov tak aj pre súkromné firmy," uviedol pre TASR Galbavý. Aj štatutárka SRo Hilda Gajdošová potvrdila, že v súčasnosti sa pokuty od neplatičov nevymáhajú. Spoločnosť BSP Lawyer Partners, ktorá vymáha pohľadávky SRo, však stále straší dlžníkov vysokými sankciami. Galbavý podotýka, že generálny pardon platí, pretože ho schválil parlament, podpísal ho prezident a vyšiel v Zbierke zákonov SR. Pardon sa vzťahuje na všetkých koncesionárov, ktorí do 60 dní od 21. februára uhradia svoje nedoplatky voči STV a SRo. Poslanec občanom však nedáva žiadne odporúčania, ako majú reagovať v prípade, že dostanú od spoločnosti BSP Lawyer Partners návrh dohody o novácii. Od ľudí, ktorí dlhujú koncesionárske poplatky SRo, spoločnosť žiada aj zaplatenie 5000 korún. Na túto sumu si vyčíslila vlastné náklady na vymáhanie pohľadávky. "Našim cieľom bolo reagovať na situáciu, ktorá vznikla a vystavila státisíce občanov hrozbe existenčnej likvidácie. To sa podarilo. Moja novela však neriešila vzťahy medzi občanmi a spoločnosťou BSP LP," hovorí Galbavý.
Zaráža a udivuje ho však spôsob, akým postupovali obidve verejnoprávne médiá pri vymáhaní svojich pohľadávok. "Desať rokov neupozorňovali koncesionárov na ich povinnosti, čím spôsobili neúmerný a doslova likvidačný nárast penále," podotýka Galbavý. V prípade rozhlasu ho pobúrilo, že vymáhanie koncesií zveril súkromnej firme. "Následkom je vystavenie státisícov spoluobčanov stresu, ktorý sa negatívne odráža na ich zdraví a spôsobuje im traumu," uvádza poslanec, ktorý konanie vedenia rozhlasu považuje za nehumánne a neospravedlniteľné. Jemu samému volajú a píšu stovky ľudí, ktorí v tejto situácii potrebujú poradiť. Problémy môžu podľa neho vyústiť do toho, že televízia a rozhlas stratia svoje popredné pozície v rebríčkoch dôveryhodnosti.
Problémy ľudí, od ktorých namiesto rozhlasu vymáha koncesie súkromná firma, môže vyriešiť Najvyšší kontrolný úrad. SNS totiž avizovala, že mu adresuje podnet. SRo postúpil súkromnej firme svoje pohľadávky minulý rok. Dôvodom bolo, že pracovníci rozhlasu nemali právne "know-how" na vymáhanie nedoplatkov. Podľa výpisu z obchodného registra však v orgánoch spoločnosti, ktorá sídli v priestoroch SRo, nefiguruje nikto s titulom doktora práv. Zisk spoločnosti podľa Hildy Gajdošovej tvoria advokátske poplatky. Vymáhané koncesie patria SRo.