LIPTOVSKÉ SLIAČE 25. februára (SITA) – Spevom a tancom na priedomí príbytkov v Liptovských Sliačoch v Ružomberskom okrese sa dnes členovia tamojšej dedinskej folklórnej skupiny Sliačanka lúčili s obdobím veselíc. Oživili tak fašiangové zvyky dolného Liptova nazývané bursa, ktorých pôvod siaha hlboko do minulosti.
Veselá bursovnícka chasa podľa dávnych zvykov zaklopala aj dnes na dvere každého domu. Domácich najprv pozdravili, zaspievali a nakoniec im predniesli rôzne vinše. Mládenci vytancovali gazdiné aj ich dcéry, ktoré ich za to pohostili liptovskými špecialitami. Medzi nimi tento rok nechýbali lekvárové šišky, kapustnica so zemiakmi, pečené posúchy so slaninou, kapustou a domáca pálenka.
Vo veselom sprievode dedinou boli napríklad masky lesníka, hasiča, kata či strašidla. Veľkej obľube sa najmä u detí tešila maska typická pre Liptovské Sliače "použena-pouchuap“. Masku tvorí odev v polovici rozdelený na mužský a ženský. Dedinčanov tento rok obveseľovala aj chriapa. Je to veľká oválna hlava zvieraťa vyrobená z dreva a z baranej kože. Keďže maska váži viac než 15 kíl, väčšinou si ju oblieka najzdatnejší mládenec, ktorý v nej vládze chodiť aj niekoľko hodín. Do spevu a tanca bursovníkom vyhrávali muzikanti.
"Kedysi bursa v Liptovských Sliačoch končievala sobotňajšou veselicou. Na druhý deň ráno sa bursovníci zišli na svätej omši v kostole,“ zaspomínal si bývalý obecný kronikár v Liptovských Sliačoch Ľudovít Ondrejka. Tento rok sa pripojil k bursovníkom v maske bubeníka, ktorý ľuďom oznamoval ukončenie veselíc a nastavajúci začiatok pôstu.
K fašiangovým zvykom sa dnes pripojili napríklad aj vo Valaskej Dubovej, Ludrovej, v Liskovej či v Černovej pri Ružomberku.