BRATISLAVA 26. februára (SITA) - Očkovanie hydiny na Slovensku v súvislosti s výskytom vírusu vtáčej chrípky nie je podľa ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona aktuálne, a ani sa neplánuje. Ako zdôraznil v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo, dôležitá je predovšetkým prevencia. "Všetko voľne žijúce vtáctvo môže byť potenciálne vírusom ohrozené, preto je nutné brať opatrenia vážne," vyhlásil minister.
Simon pripomenul, že v okruhu 10 kilometrov od miest výskytu uhynutých vtákov, u ktorých vírus potvrdili, je nutné držať domácu hydinu vnútri, na ostatnom území Slovenska môže byť vo voliérach, v ktorých nie je možný kontakt s voľne žijúcim vtáctvom. Pri nedodržiavaní tohto nariadenia je možné pristúpiť aj k likvidácii hydiny.
Denne sa na Slovensku preskúma 50 až 70 vzoriek uhynutého vtáctva, doteraz je potvrdených s negatívnym výsledkom vyše 350 vzoriek. Vírus H5N1 sa potvrdil iba v dvoch už známych prípadoch. Nevyskytol sa ani žiadny hromadný výskyt mŕtveho vtáctva. Ako Simon upozornil, mŕtve vtáky by občania nikdy nemali chytať do holých rúk. Minister tiež neodporúča obľúbené kŕmenie labutí, u holubov je podľa neho riziko menšie.
Podľa prorektora Trnavskej univerzity profesora Alexandra Sabóa sa netreba obávať, že by bol vírus nebezpečný pre človeka, aj keď nevylúčil, že isté riziko pandémie existuje. Podľa neho sa síce v Ázii ľudia nakazili a aj podľahli, ide však o veľmi malé promile a poukázal pri tom aj na rozdielne ekologické podmienky krajín. Ako informoval, vírus H5N1 nie je v Európe izolovaný po prvý raz, napríklad už v roku 1959 ho izolovali v Írsku a neskôr aj v okolí Debrecénu (Debrecín) v Maďarsku. "Len sa tomu nevenovala taká pozornosť," dodal.