Bratislava 27. februára (TASR) - Stav životného prostredia v Slovenskej republike hodnotí Európska environmentálna agentúra (EEA) pozitívne a v rámci EÚ nadpriemerne. Slabší je však pokrok v jednotlivých opatreniach zlepšujúcich jeho stav.
Vyplýva to z tretej päťročnej správy o stave životného prostredia v Európe, vypracovanej EEA. Agentúra sa zamerala na deväť ukazovateľov - emisie CO2, spotrebu elektrickej energie, využívanie obnoviteľných zdrojov energie, emisie ozónových prekurzorov a látok spôsobujúcich acidifikáciu prostredia, dopyt po nákladnej doprave, ekologické hospodárstvo, komunálny odpad a využívanie sladkovodných zdrojov.
"V oblastiach, kde má MŽP priamy rozhodovací a legislatívny vplyv, sme obsadili popredné priečky," povedal dnes novinárom minister životného prostredia László Miklós. Ide najmä o oblasť obmedzovania ozónových plynov, kde SR obsadila v rámci 31 krajín Európy prvé miesto. Slovensko bolo tiež pozitívne hodnotené v oblasti využívania sladkovodných zdrojov a nízkej produkcii komunálneho odpadu.
Naopak, nedostatky možno podľa EEA badať v oblasti alternatívnych zdrojov energie, kde sa SR umiestnila až na 27. mieste. Rovnaké miesto patrí Slovensku aj v kategórii využívania elektrickej energie. "Značí to, že naše podniky a domácnosti využívajú energiu neefektívne," dodal Miklós.
Správa má pre politické špičky jednotlivých krajín iba informatívny charakter a k ničomu ich nezaväzuje. "Musíme si však uvedomiť, že každý by mal dbať na zlepšenie svojho prostredia," dodal Miklós.
EEA vznikla v roku 1990 a sídli v Kodani. Jej cieľom je poskytovať objektívne, nezávislé a spoľahlivé informácie o životnom prostredí. Ďalšie informácie o stave životného prostredia na Slovensku môžu občania nájsť aj na www.enviroportal.sk.