SME

Zdravotníci chcú viac peňazí, chystajú štrajk

BRATISLAVA - Zdravotníci žiadajú od riaditeľov nemocníc vyššie platy a uvažujú o štrajku. Odborári včera vyhlásili štrajkovú pohotovosť, ale vo svojich požiadavkách nie sú jednotní. Celoslovenský odborový zväz chce približne 12-percentný rast miezd, ...

Prešovskí zdravotníci sú naďalej v štrajkovej pohotovosti, chodia do práce s modrou stužkou a žiadajú vedenie nemocnice o doplatenie krátených miezd. Odborári vítajú rozhodnutie o štrajkovej pohotovosti, ktorú vyhlásil výkonný výbor Slovenského odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnych služieb. FOTO - SITA

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


BRATISLAVA - Zdravotníci žiadajú od riaditeľov nemocníc vyššie platy a uvažujú o štrajku. Odborári včera vyhlásili štrajkovú pohotovosť, ale vo svojich požiadavkách nie sú jednotní. Celoslovenský odborový zväz chce približne 12-percentný rast miezd, zdravotníci v Bratislave žiadajú 25-percentné zvýšenie platov.

Lekár bratislavskej nemocnice Marián Kollár, zastupujúci asi dvetisíc zamestnancov, včera vyhlásil, že vedenie nemocnice má čas na rokovania do konca marca. Podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva Karola Farkašovského je však možné zvyšovať platy až po zlepšení hospodárenia nemocníc.

SkryťVypnúť reklamu

Kollár hovorí, že to je práca riaditeľov, ak to nevedia, mali by odstúpiť. Zamestnanci v zdravotníctve podľa Kollára zarábajú v priemere

13 155 korún, zatiaľ čo hrubá mzda v národnom hospodárstve je asi

17 000. So štrajkom síce naši zdravotníci nemajú skúsenosti, ale podľa Kollára si nechajú poradiť od nemeckých kolegov.

Požiadavku svojich zamestnancov považuje riaditeľ bratislavskej nemocnice Valerián Potičný za vylúčenú. Platy by sa podľa neho mohli zvýšiť približne o 10 percent.

Možnosť štrajku nevylučuje ani celoslovenský zväz zastupujúci

40 000 zamestnancov, v súčasnosti však rokuje o kolektívnej zmluve so zamestnávateľmi. Výsledky by mali byť známe tiež koncom marca.

Protest proti nízkym platom začali ako prví zamestnanci nemocnice v Prešove začiatkom februára. Odborári z prešovskej nemocnice žiadali zvýšenie miezd o 35 %. Práve o toľko im vraj klesli reálne príjmy za posledných päť rokov, počas ktorých im mzdy neboli valorizované. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 467
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 210
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 697
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 533
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 170
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 080
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 012
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jannik Sinner a Carlos Alcaraz po finále Roland Garros 2025.

Carlos Alacaraz vstal z mŕtvych, napísal po finále Roland Garros francúzsky denník L'Équipe.


Albert Šimek
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Hokejisti HK Nitra.

Je veľmi dobre stavaný, s dobrým korčuľovaním a s typickým kanadským dôrazom, povedal riaditeľ klubu Kováčik.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu