Inšpekcia totiž klasifikovala ako neopodstatnenú sťažnosť rómskej novinárky Denisy Havrľovej, ktorej policajt odmietol podať ruku s komentárom že "nepodáva ruku hocikomu" a následne si od nej pýtal hygienický preukaz.
Inšpekcia MV podľa ĽPR znižuje dôveryhodnosť Policajného zboru. "Jej rozhodnutie je hrubým výsmechom slov ministra vnútra, ktorý konštatoval, že prejavy rasizmu v Policajnom zbore nebude akceptovať," uvádza sa v dnešnom vyhlásení občianskej iniciatívy. "Jednoznačne rasistické" správanie policajta nemožno podľa ĽPR prekrucovať, ale treba proti nemu rázne zakročiť a vyvodiť dôsledky.
ĽPR zároveň konštatuje, že polícia nemá dôveru občanov. Podľa občianskej iniciatívy má len jedna stotina obetí rasových útokov a svedkov propagácie fašizmu odvahu a ochotu ohlásiť takýto skutok polícii. Štyridsať hlásených rasovo motivovaných útokov za minulý rok je podľa ĽPR výsmechom reality a dôvodom na koncepčnú zmenu prístupu polície k rasovým útokom a činnosti extrémistov.
Hygienický preukaz žiadal začiatkom februára od rómskej novinárky policajt na policajnej stanici v Jarovniciach. Redaktorke rómskeho mesačníka Romano ľil nevo Denise Havrľovej, ktorá si na tamojšom obvodnom oddelení Policajného zboru plnila pracovné povinnosti, odmietol podať ruku so slovami, že si s každým ruku nepodáva a následne sa spýtal na preukaz. "Na moju otázku, či on takýto preukaz vlastní, mi policajt odpovedal, že on ho mať nemusí," povedala vtedy Havrľová. Rómska žurnalistka podala na policajta trestné oznámenie a následne aj sťažnosť na Inšpekčný odbor MV SR.