BRATISLAVA 28. februára (SITA) - Najviac sťažností za minulý rok dostala Tlačová rada SR (TR SR) na časopis LIVE! a denník Nový Čas. Okrem celoštátnych titulov však riešila aj porušovanie etických zásad tlače regionálnymi či miestnymi novinami. Na dnešnej tlačovej besede TR SR o tom informoval advokát a člen rady Peter Kerecman. Tlačová rada SR vlani dostala 15 podnetov od rôznych sťažovateľov - súkromných osôb, médií, firiem a organizácií. Okrem nich sa zaoberala aj štyrmi nedoriešenými podnetmi z roku 2004.
K zásadným rozhodnutiam TR SR z roku 2005 patrí rozhodnutie o sťažnosti vtedajšieho generálneho riaditeľa TV Markíza Vladimíra Repčíka na vtedajšieho ministra vnútra Vladimíra Palka. Podľa rady Palko porušil Kódex novinárskej etiky Slovenského syndikátu novinárov, keď ako minister vnútra – verejná osoba odmietol odpovedať na otázku redaktora Markízy na tlačovej besede, čím mu odoprel naplniť právo slobodného prístupu k informáciám. "Tlačová rada vyjadruje znepokojenie nad počínaním člena vlády SR, ktorý v predmetnom prípade uprel novinárovi právo na informáciu," konštatovala v rozhodnutí k tomuto prípadu rada. Najsilnejšiu sankciu - Pokarhanie, rada vlani udelila v prípade podnetu z Úradu vlády SR. V ňom sa Generálny sekretariát Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog sťažoval na týždenník LIVE!, ktorý mal v čísle 38/2005 porušiť novinársku etiku zverejnením článku Konope na tanieri. Tlačová rada SR udelila redakcii LIVE! Pokarhanie preto, lebo článok ponúkal návody na užívanie marihuany. Hovorkyňa TR SR, spisovateľka Gabriela Rothmayerová v tejto súvislosti upozornila, že v každom podaní oslovujú obe strany a až po diskusii s nimi rozhodnú. V prípade časopisu LIVE! sa to rade nepodarilo. Šéfredaktora pozývala na rokovanie TR SR trikrát, no ani raz neprišiel.
Ako konštatoval Kerecman, najčastejšie sa TR SR zaoberá publikovaním neoverených informácií, informácií zo súkromia, na zverejnenie ktorých súkromná osoba nedala právo. Tiež dostáva podnety na uverejňovanie inzercie, ktorá ako inzercia nie je označená či na nesprávny postup pri uverejňovaní opráv a ďalšie porušenia etických pravidiel žurnalistiky. Ako pripomenul predseda TR SR, akademický maliar Miroslav Cipár, rada má dobrú skúsenosť z komunikácie s médiami. Cipár zároveň verí, že médiá sa budú jej práci viac venovať. Ak podľa Cipára napríklad vo Fínsku označí tamojšia tlačová rada konanie novinára za neetické, tento novinár sa už v médiách neuplatní, stráca dôveru žurnalistickej obce aj verejnosti. Podobný stav by chcela rad pomôcť presadiť aj na Slovensku.
Tlačová rada SR ako samoregulačný orgán tlače môže udeľovať za porušenie pravidiel novinárskej etiky a pravidiel výkonu novinárskeho povolania len nefinančné sankcie - Upozornenie, Znepokojenie alebo Pokarhanie, ktoré následne zverejňuje v médiách a na svojej webovskej stránke http://www.trsr.sk.