Bratislava 1. marca (TASR) Poslanci na marcovej schôdzi Národnej rady SR nebudú rokovať o viacerých kontroverzných novelách zákonov, ktoré do parlamentu pred skončením volebného obdobia predložili jednotlivé poslanecké kluby.
Na pretras sa nedostanú napríklad právne normy z dielne bývalých ministrov za KDH, školský zákon alebo novela ústavy o osobitnej ochrane manželstva.
Zo 68 predložených návrhov zákonov bude parlament rokovať v prvom čítaní o 12 právnych normách. V druhom čítaní poslanci budú hlasovať o 23 zákonoch. O tejto dohode poslaneckého grémia NR SR informoval dnes novinárov zastupujúci predseda parlamentu Béla Bugár. Strany zastúpené v parlamente sa podľa jeho slov na grémiu odvolávali na dohodu zo 7. februára, podľa ktorej sa na rokovania parlamentu predložia návrhy nových zákonov iba po širokom súhlase strán. Keď začneme napríklad z každého poslaneckého klubu púšťať niektoré návrhy, tak samozrejme je veľmi blízko volebná kampaň, a to by sa zneužilo, komentoval Bugár.
Parlament by mal na základe dohody grémia prerokovať na marcovej schôdzi v prvom čítaní novelu zákona o sociálnom poistení, novelu zákona o Najvyššom kontrolnom úrade, novelu zákona o majetku vyšších územných celkov, vládny návrh novely o zdravotnej starostlivosti, návrh zákona o podpore pôdohospodárstva a vidieka. Poslanci by sa mali v prvom čítaní zaoberať aj novelami zákonov o spotrebnej dani z liehu, novelou zákona o poisťovníctve, novelou zákona o spotrebiteľských úveroch, novelou zákona o štátnych symboloch, novelou zákona o ochrane utajovaných skutočností, ústavným zákonom o zriadení Výboru NR SR na preskúmanie rozhodnutí NBÚ a novelou zákona o živnostenskom podnikaní.
KDH podľa predsedu poslaneckého klubu strany Pavla Minárika bude trvať na tom, aby zákony, ktoré do parlamentu predložili poslanci za KDH, parlament prerokoval. Myslím si, že život v parlamente sa nemôže zastaviť tým, že sú predčasné voľby. Mali by dobehnúť poslanecké iniciatívy. Je úsmevné, že niektorí kolegovia chcú vyradiť návrhy, ktoré suplujú ich prácu, pretože napĺňajú programové vyhlásenie vlády, konštatoval Minárik.
Marcová schôdza sa začne 15. marca a mala by trvať tri dni. Aprílová sa bude konať od 19. do 21. apríla. V máji sa uskutoční slávnostná záverečná schôdza NR SR pred ukončením tretieho volebného obdobia.
Bugár do programu 60. schôdze síce zaradí všetky predložené návrhy, plénum by však po dnešnej dohode malo vyradiť tie, na ktorých sa nedohodlo.