KOŠICE 2. marca (SITA) – Ďalším kolom dnes pokračuje verejné ústne pojednávanie pléna Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý skúma súlad zákona o preukazovaní pôvodu majetku s Ústavou SR. Plénum sa už touto vecou zaoberalo 19. januára, no nerozhodlo. Tesne pred začiatkom januárového pojednávania bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic ako zástupca vlády, ktorá je vedľajším účastníkom konania, predložil ÚS jej stanovisko. Zástupcovia navrhovateľov – dve skupiny poslancov NR SR, a zástupca odporcu - NR SR, sa nemali možnosť s ním oboznámiť, naštudovať ho a adekvátne reagovať, preto súd pojednávanie odročil.
Zákon 335/2005 Z.z. o preukazovaní pôvodu majetku mal vstúpiť do platnosti v septembri 2005. So žiadosťou o preskúmanie jeho ústavnosti sa na ÚS obrátili dve skupiny poslancov NR SR zastupované Jánom Drgoncom a Katarínou Tóthovou. Už pri predbežnom prerokovaní návrhu na začatie konania ústavný súd vyhovel žiadosti navrhovateľov a pozastavil jeho účinnosť, lebo dospel k záveru, že jeho ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody, najmä pokiaľ ide o zásah do vlastníckych práv s osobitným zreteľom na jeho spätnú účinnosť. Drgonec a Tóthová tvrdia, že zákon svojím obsahom a účelom popiera princípy právneho štátu. Za kardinálny problém označili okrem zásahu do vlastníckych práv aj jeho retroaktívnosť, nejednoznačnosť niektorých pojmov najmä pokiaľ ide o subjekty, oznamovanie podozrení občanmi a vnášanie právnej neistoty.
Podľa Lipšica zákon protiústavný nie je. Ústavnému súdu na januárovom pojednávaní predložil aj písomné argumenty. ,,Zákon obhajujem preto, že ide o podobný návrh, aký do parlamentu predložila aj vláda, no nebol prijatý, hoci bol lepší ako zákon, o ktorom rokuje ústavný súd. Som presvedčený, že zákon je v súlade s ústavou,“ povedal Lipšic.
V súčasnosti už Daniel Lipšic nie je ministrom spravodlivosti, ale poslancom NR SR. Podľa informácií agentúry SITA ho NR SR, ktorá je v tejto kauze odporcom, poverila zastupovaním a obhajovaním zákona.