BRATISLAVA 2. marca (SITA) - Niektoré základné a stredné školy použili v roku 2004 prostriedky štátneho rozpočtu v rozpore s účelom ich použitia. Zistila to kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), podľa ktorej pochybili aj niektorí zriaďovatelia. Podaktorí si nesplnili svoju povinnosť rozpísať školám prostriedky včas a v súlade s rozpočtovou klasifikáciou. Peniaze neposkytovali svojim školám včas tak, aby si tieto mohli plniť svoje záväzky voči dodávateľom, ale aj voči zamestnancom. Vo viacerých prípadoch kontrolóri zistili aj porušenie rozpočtovej disciplíny, a to napríklad pri nakupovaní takého tovaru, ktorý nebol pre školy potrebný. Prípadne boli poskytnuté preddavky bez uzatvorenia zmluvy.
NKÚ tiež odhalil prípad, keď na jednej škole nevedel zamestnanec, ktorý viedol pokladňu, predložiť žiadne doklady na vyplatených 25-tisíc korún. Kontrolóri tak mali podozrenie, že došlo k spáchaniu trestného činu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku, a preto tento prípad oznámili orgánom činným v trestnom konaní. Okrem toho kontrola preukázala, že tri stredné školy, ktoré sú rozpočtovými organizáciami, podnikali, čo je však v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách. V jednom prípade stredná škola, ktorá je príspevkovou organizáciou, neviedla účtovníctvo o podnikateľskej činnosti na osobitnom účte. V niektorých školách zase účtovné doklady nepodpisovali zodpovedné osoby. Okrem toho NKÚ zistil i ďalšie nezrovnalosti v účtovníctve škôl či pri inventarizácii. Nedostatky odhalili kontrolóri aj pri uzatváraní zmlúv, keď niektoré školy nedodržali postupy určené zákonom o verejnom obstarávaní. Často využívali metódu - rokovacie konanie bez zverejnenia, pričom to zdôvodňovali časovou tiesňou alebo havarijnou situáciou. Tieto dopady však nevedeli pri kontrole hodnoverne preukázať.
Kontrola na školách tiež preukázala, že nie vždy bol v prípade schvaľovania odmeny riaditeľom dodržaný zákon o výkone prác vo verejnom záujme a zákon o odmeňovaní za práce pri výkone prác vo verejnom záujme. NKÚ totiž zistil, že niektorým riaditeľom odsúhlasili odmeny ich zástupcovia, pričom tak mali urobiť tí, ktorí ich do funkcie menovali. Na dvoch stredných školách boli okrem toho zistené výrazné rozdiely v celkovom ročnom plate medzi riaditeľom a jeho zástupcami, ktorí mali výrazne vyššie osobné príplatky alebo odmeny.
NKÚ sa zameral aj na to, ako školy hospodária s majetkom vypožičaným v rámci projektu INFOVEK. Tento majetok totiž nevedú školy v účtovníctve. Podľa úradu by bolo riešením, aby majetok vypožičaný v rámci projektu INFOVEK základným a stredným školám prešiel do ich majetku. Okrem toho zmluvy o výpožičke sú uzatvorené do konca roka 2007, pričom tie neriešia otázku jeho prípadného návratu a jeho budúcej problematickej likvidácie.
Pri kontrole sa tiež zistilo, že väčšina základných, stredných škôl a školských zariadení nemala doplnenú zriaďovaciu listinu. Túto povinnosť si pritom nesplnili samosprávne kraje ako ich zriaďovatelia. NKÚ výsledky kontroly prerokoval so štatutárnymi zástupcami všetkých kontrolovaných subjektov, pričom na odstránenie nedostatkov boli prijaté opatrenia, ktoré budú následne kontrolované.
Agentúru SITA informoval generálny riaditeľ sekcie predsedu NKÚ Peter Tábory.