Bratislava 2. marca (TASR) - Minister zahraničných vecí a podpredseda SDKÚ-DS Eduard Kukan považuje v budúcom volebnom období za potrebné vytvoriť účinný model jednotnej zahraničnej politiky Slovenska so spojením politickej a obchodnej diplomacie. Dosiaľ totiž pretrváva dualizmus zahraničnej služby, keď obchodno-ekonomické oddelenia pôsobia pri veľvyslanectvách autonómne pod riadením rezortu hospodárstva, čo je podľa Kukana na škodu veci.
"Mnohé skvelé politické postavenie, ktoré sme mali v niektorých štátoch, sme nedokázali využiť pre zvýšenie ekonomickej spolupráce či prílev investícií," povedal dnes Kukan na predvolebnej programovej konferencii SDKÚ-DS venovanej zahraničnej politike.
Za úlohu do budúcna považuje šéf diplomacie aj vytvorenie jednotného a premysleného systému štátnej prezentácie Slovenska v zahraničí. Prostriedky na propagáciu krajiny sú podľa neho rozptýlené na mnohých inštitúciách, ktoré postupujú samostatne. "Ešte stále je problém pozvať na Slovensko skupinu novinárov a pripraviť im dobrý program, či vydať dobré publikácie a informačné brožúrky," konštatoval. Kukan v minulosti presadzoval vytvorenie stratégie prezentácie Slovenska v zahraničí, ktorú mal koordinovať špeciálny vládny výbor, tento návrh však pre nesúhlas najmä rezortu hospodárstva pod vtedajším vedením Pavla Ruska vo vláde neprešiel.
Za ďalšiu výzvu do budúcna považuje minister aj zlepšenie systému starostlivosti o krajanov, ktorý podľa neho nezodpovedá významu tejto otázky ani aktuálnym potrebám Slovákov žijúcich v zahraničí. "Aj keď došlo od 1. januára k vzniku Úradu pre Slovákov v zahraničí, stále mám veľmi rozpačitý dojem z jeho činnosti a tu nás čaká taká komplexná práca," povedal.
V minulosti podľa Kukana došlo k vybudovaniu účinného systému oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenska pre prioritné krajiny, výška prostriedkov na tento účel zo štátneho rozpočtu je však stále malá a treba ju zvýšiť.
Za potrebné do budúcna tiež považuje zohľadňovať pri rozpočtovom plánovaní potrebnú flexibilitu v rámci aktivít spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie. "Členovia EÚ musia často veľmi pružne reagovať na vzniknuté situácie a na to nemáme vypracovaný systém," dodal.
Vzhľadom na prioritné zameranie slovenskej zahraničnej politiky na členstvo v EÚ a NATO podľa neho tiež absentujú dostatočne zadefinované priority a záujmy týkajúce sa mimoeurópskeho, respektíve mimoeuroatlantického priestoru. "Mali by sme mať vypracovanú stratégiu politického, ale aj obchodného pôsobenia v Ázii, Latinskej Amerike či Afrike," konštatoval.
Minister ďalej uviedol, že v minulom období došlo vstupom do EÚ, NATO a OECD k zásadnej zmene postavenia Slovenska vo svete, možnosti ovplyvňovať zásadné globálne rozhodnutia, ako aj suverénne presadzovať národné záujmy. SDKÚ pritom označil za najdôslednejšiu politickú silu vo vláde, ktorá presadzovaním jasných zahraničnopolitických pozícií dokázala zabezpečiť Slovensku dôveryhodnosť vo svete.
Programová konferencia SDKÚ-DS za účasti nezávislých odborníkov sa dnes zaoberala aj témou bezpečnostnej politiky. Medzi prítomnými vystúpil aj nezávislý poslanec a člen branno-bezpečnostného výboru parlamentu Ladislav Polka, ktorý kritizoval pretrvávajúce povinnosti polície nesúvisiace s bezpečnosťou, ako je vydávanie pasov, občianskych či vodičských preukazov.