Hovorkyňa rezortu kultúry Martina Pavlíková pre TASR povedala, že návrh novely zákona o umeleckých fondoch neprešiel cez Legislatívnu radu vlády kvôli viacerým rozporom. Ministerstvo chcelo cez novelu uzákoniť, aby Fond výtvarných umení, Literárny i Hudobný fond od 1. júna prišli v priemere o 44 miliónov korún ročne. Novela mala zrušiť povinnosť odvádzať fondom dvojpercentné príspevky z honorárov umelcov. To malo platiť aj pre jednopercentný odvod za použitie diel. Podľa ministra kultúry SR Františka Tótha sú dnes príjmy umelcov duplicitne zdanené. "Všetci obyvatelia tejto krajiny odvádzajú povinne 19-percentné dane, ale umelci musia ďalšie dve percentá," hovorí minister. Na základe novely by do fondov prispievali len tí, ktorí to chcú dobrovoľne, čo by sa im odrátalo z daní. Na druhej strane by podľa ministerstva tie peniaze, o ktoré fondy prídu, zostali priamo umelcom a vydavateľom.
Novela vyvolala protesty poslancov opozície, predstaviteľov fondov i novinárskych organizácii. "Fondy nebudú môcť pre narastajúcu platobnú neschopnosť prevádzkovať činnosti, na ktoré sú určené a postupne zaniknú," vyčítala ministrovi kultúry Tóthovi na schôdzi NR SR o jeho odvolaní poslankyňa za ĽS-HZDS Dana Podracká. Dodala, že sa tiež fondy kvôli nedostatku financií budú musieť vysťahovať z budov, ako sa to už udialo s Literárnym fondom, ktorého bývalé sídlo ministerstvo ponúklo na predaj. Minister odpovedal, že za zrušenie odvodov do fondov je 1500 umelcov, vrátane Leopolda Haverla, Michala Dočolomanského, Juraja Nvotu, Zdeny Studenkovej, Maroša Kramára, či Magdy Vášáryovej. Návrh novely preto považoval za kompromis.
Podobný návrh, aby sa fondy zmenili na nadácie alebo úplne zanikli, už v máji 2005 do parlamentu predložili poslanci Slobodného fóra. Získal však iba šesť hlasov od poslancov SF a KDH. Proti bolo 64 poslancov hlavne z opozície, ale aj z vládnej koalície.
Prvé kultúrne poukazy odovzdá minister kultúry František Tóth na budúci týždeň a do štyroch týždňov ich budú mať všetky školy, ktoré o ne prejavia záujem. Minister o tom dnes informoval v Žiline počas stretnutia so zriaďovateľmi a riaditeľmi základných a stredných škôl, zástupcami VÚC, primátormi, starostami a so zriaďovateľmi kultúrnych inštitúcií v Žilinskom kraji.
Z 3500 slovenských škôl zatiaľ o kultúrne poukazy prejavilo záujem takmer 2500 škôl. Ak by sa zapojili všetky školy, ministerstvo by na poukazy vyčlenilo celkovo 200 miliónov korún. "Nie je, samozrejme, povinnosť, aby sa každá škola prihlásila a nie každý žiak musí ten poukaz aj minúť. Je to dobrovoľné. Uzávierka je v polovici marca, potom uvidíme," skonštatoval Tóth.
Ministerstvo kultúry dnes skončilo prezentácie projektu kultúrnych poukazov v jednotlivých krajoch Slovenska. Podľa Tótha prezentovali zástupcovia ministerstva, ako sa žiaci k poukazom dostanú, ako ich môžu použiť a v ktorých kultúrnych inštitúciách ich môžu uplatniť. Zdôraznil, že všetky nové projekty sa ťažko zavádzajú a vždy sa nájdu hlasy za aj proti. "Podľa môjho názoru sa nič zlé nemôže stať dieťaťu, ktorému dáme zo štátnych prostriedkov 200 korún a ono si môže vybrať, či pôjde do galérie, na hrad, na koncert alebo do divadla," dodal Tóth.