Trnava 4. marca (TASR) - Ak sa stane po júnových parlamentných voľbách kresťanský demokrat František Mikloško opäť poslancom, v snemovni prežije 20. výročie nežnej revolúcie.
Toto obdobie považuje za "pekný životný príbeh". Neľutuje, že svoje pôvodné povolanie matematika zavesil na klinec a začal sa venovať inej "láske" - politike. "Už ani ľutovať nemôžem, lebo z matematiky už vôbec nič neviem. Aj keby som ľutoval, nemám sa kam vrátiť. Myslím si, že už aj trojčlenka by mi robila problémy," vyznal sa Mikloško pre TASR.
Podľa predsedu hnutia Pavla Hrušovského je Mikloško nenahraditeľný človek pre KDH. "Prešiel som od novembra všetkým, mám istú politickú skúsenosť. Človek zažil všetky situácie a vie, akým spôsobom sa bude modelovať ďalší vývoj. To je skúsenosť, kde už človek môže porovnať, čo bolo a čo bude nasledovať," povedal Mikloško. Sám seba ohodnotil skúsenosťami ako "starého" človeka, pretože kandidovaním za prezidenta prežil vrchol politickej kariéry. "Ako človek bez ambícií môžem byť prínosom z boku alebo v pripomienkovom konaní pomáhať KDH," poznamenal.
Služobne najstarší poslanec parlamentu vníma ponovembrový príbeh Slovenska ako hľadanie tváre. "A tá tvár je ešte nejasná, neistá. Ekonomicky sa veci utrasú, ale tvár a štýl krajiny je veľmi vzdialený. A to je stála otázka. Nemá zaužívané zvyky, ktoré by ho v krízových situáciách mohli zachrániť. Tvár a štýl Slovenka je otázkou," domnieva sa kresťanský demokrat.
Mikloško je presvedčený, že KDH ešte má čo dobiehať v najbližšom volebnom období. Tvrdí, že vďaka Jánovi Čarnogurskému bolo KDH silné v problematike bezpečnosti a túto tradíciu prebral Daniel Lipšic alebo Vladimír Palko. Pavol Hrušovský sa zase ukázal ako dobrý parlamentár. "Ale prvýkrát sa nám podarili cez Martina Fronca ukázať, že vieme čo-to povedať k školstvu. A teraz nás to čaká v ekonomike, kultúre. KDH sa vyvíja pomaly, pretože ľudia tvoriaci KDH boli 40 rokov odstavovaní. A nie je maličkosť vypracovať sa na človeka tej najvyššej úrovne v päť a pol miliónovej krajine," dodal.
Mikloško pôsobí v slovenskom parlamente od 1. marca 1990.