BRATISLAVA 4. marca (SITA) - V tatrách sa už zobudili niektoré medvede, avšak podľa zoológa Robina Rigga zo Spoločnosti pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SPW) by návštevníci hôr nemali panikáriť. Podľa neho sa niektorí ľudia vystrašia, ak sa po zime zverejnia správy, že po lese sa túlajú vyhladované a agresívne medvede. "Medvede síce v brlohu nežerú a stratia 15 až 40 percent svojej jesennej váhy, ale po zime majú ešte spomalený metabolizmus," vysvetlil zoológ, ktorý pripomenul, že doposiaľ nebol žiaden prípad, kedy by medveď na Slovensku zaútočil na človeka ako na korisť.
Podľa Rigga boli tatranské medvede hore už 28. februára. Stopy našiel na Podbanskom, či pod Kriváňom. Podľa stôp mal medveď 80 až 100 kíl a ako dodal zrejme sa zobudil, keď sa minulý týždeň oteplilo a zostal von aj napriek opätovnému mrazivému počasiu. Rigg zároveň konštatoval, že medvedice s mláďatami, ktoré verejnosť často považuje za najnebezpečnejšie, ostanú v brlohoch najdlhšie. Počas marca sa však aj ony môžu vybrať von. Rady, ako sa vyhnúť problémom s medveďmi si môžu záujemcovia pozrieť na stránke www.medvede.sk. Sú tam informácie aj o projekte BEARS, ktorý Rigg už tretí rok vedie.
Projekt BEARS je o vzdelávaní, informovanosti a výskume medveďov na Slovensku. V rámci neho zoológ monitoruje konflikty medveď - človek. "Na Slovensku býva ročne do desať ľudí vážnejšie zranených medveďom. Výsledky z vedeckého výskumu jednoznačne ukazujú, že sa to stane hlavne vtedy, keď ľudia prekvapia medveďa pri náhodnom stretnutí zblízka a medveď zaútočí v sebaobrane," dodal Rigg. Podľa neho v predchádzajúcich dvoch rokoch boli ľudia zranení medveďom na jar, ale stalo sa to až v marci - apríli, keď bolo zviera prekvapené a zaútočilo, lebo sa cítilo ohrozené.
Ako dodal zoológ, medveď sa však inak správa, keď si zvykne chodiť na odpadky, stratí plachosť a stane sa agresívnym.