BRATISLAVA 6. marca (SITA) - Na Slovensku chce pôsobiť ďalšia súkromná vysoká škola. Žiadosť Vysokej školy ekonomických štúdií AMOS z Bratislavy by mala v stredu posúdiť vláda. Je však pravdepodobné, že táto škola štátny súhlas nedostane. S jej vznikom totiž nesúhlasí ani rezort školstva a ani poradný orgán kabinetu - Akreditačná komisia (AK). Jej pracovná skupina sa pri prvom posudzovaní školy vyjadrila kladne, ale AK neskôr stanovisko zmenila. So stanoviskom komisie žiadateľ nesúhlasil, a preto sa obrátil na ministerstvo školstva ako na odvolací orgán. Argumentuje, že s garantkou má zmluvu o budúcej zmluve a spĺňa všetky kritériá odborného garanta. V liste ministerstvu školstva zriaďovateľ spochybnil nezávislosť AK a obviňuje ju z úsilia nepripustiť diverzifikáciu vysokých škôl, z nezohľadňovania integračného úsilia Slovenska v rámci Európskej únie, ako aj z neochoty napĺňať vládny program.
Vysoká škola chcela poskytovať bakalársky študijný program služby cestovného ruchu. Ročne plánovala prijať 60 uchádzačov na dennú aj externú formu. AK spochybnila personálne zabezpečenie nosných predmetov študijného programu. Problematická bola predovšetkým garantka, docentka Dagmar Jakubíková, ktorá v súčasnosti pôsobí na viacerých školách v susednej Českej republike. "Navrhovaná garantka nepresvedčila angažovanosťou v navrhovanom študijnom programe. Personálne zabezpečenie nosných predmetov študijného programu na navrhovanej súkromnej vysokej škole nevytvára dostatočné predpoklady pre perspektívny rozvoj, čo je pri vytváraní vysokej školy nevyhnutné," konštatuje AK. Jakubíková podľa komisie neuviedla v tejto súvislosti presvedčivé argumenty. Nepotvrdila, že sa bude pôsobeniu na novej škole fakticky naplno venovať.
Vláda by sa mala v stredu zaoberať aj ďalším materiálom, ktorý súvisí s AK. Ide o informáciu rezortu školstva o zabezpečení objektívnosti komisie. Vyžiadal si ju vicepremiér Ivan Mikloš po tom, ako kabinet dorokoval koncom januára o štátnom súhlase pre Bankovní institut vysoká škola Praha -SR. Škola štátny súhlas nedostala. Hoci členovia AK sú v zamestnaneckom pomere s verejnými školami, ich vplyv na rozhodovanie v komisii je podľa ministerstva nepreukázateľný. Tvrdí, že základným mechanizmom na ochranu pred možným ovplyvňovaním je právne zabezpečenie podmienok na objektívne konanie AK. Pripúšťa však, že chýba možnosť odvolať sa proti vyjadreniu komisie. Rezort preto chce do budúcnosti posúdiť platné právne predpisy vrátane vysokoškolského zákona a zváži ich prípadné zmeny.