Bratislava 6. marca (TASR) - Koordinovaným a koncepčným riešením problému bezdomovectva sa zaoberal dnešný seminár v Bratislave za účasti zástupcov štátnej správy, samosprávy a mimovládnych organizácií (MVO).
"Na prvom stretnutí sme pomenovali všetky problémy a hľadali riešenia," konštatoval výsledok seminára starosta Starého Mesta Peter Čiernik, ktorého úrad bol spoluorganizátorom podujatia. Účastníci sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa zíde do dvoch týždňov a navrhne kroky v krátkodobom postupe i dlhoročnej koncepcii.
Seminára sa zúčastnila aj ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová. MVO vyzvala, aby sa združili do asociácie kvôli koordinácii činnosti, vytvorili celoslovenskú sieť zariadení s databázou klientov, aby nevznikla bezdomovecká turistika. Podľa nej dnes skončený stanový tábor vo Vrakuni bol dočasným riešením, šíril sa tam svrab a iné nebezpečenstvá. Sústredili sa v ňom bezdomovci z celého Slovenska, ba spávali tam aj Poliaci, Česi i Albánci, čo ešte viac komplikovalo situáciu v ich evidovaní a riešení sociálnej pomoci. "Do konca marca zrekonštruujeme ubytovňu vo Vrakuni a v Trnávke zriadime krízové centrum pre rodiny," prisľúbila ministerka. Podľa nej sociálne zariadenia z bývalých vojenských objektov vzniknú v Nitre, Zvolene, Trenčíne a na východnom Slovensku. Ministerstvo chce riešiť bezdomovectvo zákonom o sociálnych službách, tomu sa vraj parlament bude venovať až v budúcom volebnom období.
Podľa Štefana Jaška z Bratislavského samosprávneho kraja doteraz chýbala komunikácia medzi inštitúciami, ktoré sa bezdomovectvu venujú individuálne. "Majetok armády tu bol dávno a teraz ho schátraný dostanú obce, ktoré na opravu nemajú milióny," pripomenul Jaška. Upozornil na potrebu komunitného plánovania, ktoré celkove rieši sociálnu oblasť od bývania po zdravotnú starostlivosť a minimalizuje bezdomovectvo. V tomto majú 30 až 40-ročné dobré skúsenosti vo Veľkej Británii, Holandsku a iných západných krajinách. Tie BSK prevzalo do svojej koncepcie sociálnych služieb.
"Nie je dobré, ak sa všetci bezdomovci sústredia na jedno miesto," pripomenula starostka Vrakune Ľudmila Lacková a poukázala i na problémy v MHD, ktorú využívali bezdomovci. Aj ostatní prítomní konštatovali, že je lepšie vytvoriť viac zariadení v rôznych okrajových častiach Bratislavy.