SME

Schuster: Svojím výrokom som nevylúčil HZDS ako potenciálneho víťaza volieb

Bratislava 8. marca (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster svojím štvrtkovým vyhlásením na pôde bruselskej centrály NATO nechcel vylúčiť HZDS ako potenciálnu ...

Bratislava 8. marca (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster svojím štvrtkovým vyhlásením na pôde bruselskej centrály NATO nechcel vylúčiť HZDS ako potenciálnu vládnu stranu. Dnes pred novinármi v Bratislave zdôraznil, že takáto interpretácia jeho slov len vytvára zbytočné napätie a že jeho slová môžu platiť aj na iný politický subjekt, ktorý získa najviac hlasov voličov, ale nemusí byť poverený zostavením vlády. "Aj v tejto vláde sú členovia, ktorým by som vedel veľa vytýkať a už by som ich napríklad nepoveril," povedal Schuster po prijatí vedenia Podvýboru Parlamentného zhromaždenia NATO. Zopakoval, že výhra vo voľbách ešte nemusí znamenať pre víťaznú stranu mandát na zostavenie vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Schuster zdôrazňuje, že nie je vhodné hovoriť už dnes konkrétne o povolebnom vývoji a vytvárať tak atmosféru, ktorá by mohla ovplyvniť priebeh volebnej súťaže. Zároveň však pripomína, že od nastávajúcich volieb závisí, či sa SR stane členom NATO a následne aj EÚ.

Prezident pripúšťa, že pri zostavovaní budúcej vlády bude mať na zreteli zahraničnopolitické smerovanie SR, ktorého prioritou je integrácia do európskych a transatlantických štruktúr. Nemôže to však byť podľa neho záväzné kritérium. "Je to naša vnútorná vec. Nemám rád hlasy zvonku, ktoré nám vopred určujú, koho áno a koho nie," povedal prezident Schuster. Pripomenul, že cíti záväzok byť aj po voľbách garantom zahraničnopolitickej orientácie SR.

Podľa prezidenta nemožno v tejto súvislosti podceňovať ani fakt, že práve vďaka HZDS má vstup SR do NATO viac ako 50-percentnú podporu obyvateľov. Ak by však HZDS zmenilo názor na integráciu do tejto politicko-vojenskej organizácie, naša podpora by klesla pod túto hranicu, konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident očakáva, že vzhľadom na veľké preferenčné rozdiely medzi jednotlivými stranami bude po jesenných voľbách budúcu vládu zostavovať ešte širšia koalícia politických subjektov, ako je to teraz.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 866
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 453
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 196
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 572
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 826
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 183
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 111
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 884
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


15
Grécko - Slovensko: ONLINE prenos z prípravného zápasu.

Sledujte s nami prenos.


7
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 44
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 6

Sportnet

Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu