Bratislava 8. marca (TASR) - Realizovanie víťaznej Štúdie trvalo udržateľného rozvoja Vysokých Tatier 2005 v reálnom živote je podľa WWF (Svetového fondu ochrany prírody) Dunajsko-karpatského programu v rozpore s názvom štúdie a je hrozbou pre ďalšiu existenciu Tatranského národného parku. Štúdia podľa WWF nespĺňa požiadavky, ktoré na ňu boli všeobecne kladené z hľadiska trvalo udržateľného rozvoja Vysokých Tatier.
Verejnú súťaž na spracovanie Štúdie trvalo udržateľného rozvoja Vysoké Tatry 2005 s cenou vo výške dvoch miliónov Sk pre prvé miesto vyhlásil v apríli 2005 Úrad vlády SR. Výsledky súťaže zverejnili v októbri, víťaznou sa stala štúdia vypracovaná autorským kolektívom zostaveným spoločnosťou VVMZ, spol. s r. o..
Vzhľadom na pochybnosti o kvalite víťaznej štúdie dal WWF vypracovať jej hodnotenie nezávislým odborníkom.
"Štúdia nestanovuje žiadny strategický postup, neurčuje hierarchické priority, neuvádza jednotlivé kroky, a teda nie je efektívne využiteľná pri rozvoji regiónu," povedala riaditeľka odboru ekológie ľudských sídiel a človeka na Ministerstve životného prostredia ČR a spoluautorka hodnotenia Martina Pasková.
Práve naopak, dokument podľa nej vytvára priestor pre nesystémovú realizáciu záujmov subjektov, ktoré majú dostatok zdrojov a vedia sa v súčasnej dobe presadiť. Výsledkom je zoznam k sebe poukladaných odporúčaní, z ktorých si každý vyberie len to, čo sa mu hodí a ignoruje to, čo sa mu nehodí, naznačila. "To však nie je ani systémový, ani transparentný a už vôbec nie trvalo udržateľný rozvoj," pripomína Pasková.
Na základe záverov hodnotenia WWF požaduje, aby víťaznú štúdiu nezohľadňovali pri tvorbe Návrhu územného plánu mesta Vysoké Tatry a iných dokumentov týkajúcich sa TANAP-u. Vypracovať by sa mala nová stratégia trvalo udržateľného rozvoja, ktorá by neobsahovala nedostatky a rozpory a bola by použiteľná pre ďalší rozvoj regiónu Vysokých Tatier.
TASR o tom dnes informoval zástupca WWF na Slovensku Juraj Vysoký.