Prešov 8. marca (TASR) - Prekračovanie 24-hodinovej limitnej hodnoty tuhých častíc v ovzduší zaznamenali vlani v rámci Prešovského kraja vo Vranove nad Topľou, priľahlej obce Hencovce, v meste Prešov a v susediacej obci Ľubotice.
Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP) vypracoval preto pre obe mestá krátkodobé opatrenia v tzv. akčných plánoch na zníženie alebo obmedzenie rizika výskytu častíc v povetrí. Podľa vedúceho odboru KÚŽP Jozefa Kvokačku limitná 24-hodinová hodnota koncentrácie častíc prachu (PM10), môže byť prekročená 35-krát za rok. Napríklad kým v roku 2004 na jednej z najrušnejších prešovských ulíc Levočskej zaznamenali 37 prekročení, vlani ich bolo až 71-krát. Tuhé častice organického i anorganického pôvodu sú také, ktoré prejdú zariadením selektujúcim častice s aerodynamickým priemerom 10 mikrometrov s 50-percentnou účinnosťou. Ich výskyt v ľudskom organizme zaťažuje samočistiace mechanizmy pľúc a môže spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu ľudí, trpiacich chorobami srdca alebo pľúc.
V tomto kraji kvalitu ovzdušia nepretržite monitorujú na dvoch miestach v Prešove, v Humennom, vo Vranove nad Topľou, pri nádrži Starina a v Starej Lesnej.
Stanice pri Starine a v Starej Lesnej slúžia na hodnotenie vplyvu znečistenie ovzdušia na životné prostredie nie na ľudské zdravie. Obe sú súčasťou medzinárodného programu EMEP, zameraného na monitorovanie a hodnotenie diaľkového prenosu znečisťovania v Európe.
Z informácií KÚŽP tiež vyplýva, že podľa štyroch základných znečisťujúcich látok (tuhé látky a kysličníky dusičitý, uhoľnatý a siričitý) mali zo 65 veľkých a 1636 stredných zdrojov znečisťovania výrazne negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia v kraji desiati prevádzkovatelia, predovšetkým Bukocel Hencovce a Chemes Humenné.