BRATISLAVA 8. marca (SITA) - Štúdia trvalo udržateľného rozvoja Vysokých Tatier, ktorá vyhrala minulý rok v súťaži vypísanej Úradom vlády SR, je spracovaná nedostatočne a nekvalifikovane. Uvádza sa to v hodnotení tejto štúdie, ktorú si nechal vypracovať Svetový fond na ochranu prírody (WWF) - Dunajsko-karpatský program. Agentúre SITA hodnotenie poskytol zástupca WWF na Slovensku Juraj Vysoký. Autori víťaznej štúdie získali odmenu 2 milióny korún, druhý v poradí milión a tretí 500-tisíc korún.
Štúdia nestanovuje žiadny strategický postup, neurčuje hierarchické priority, neuvádza jednotlivé kroky a teda nie je efektívne využiteľná pri rozvoji regiónu, hovorí jedna zo spoluautorov hodnotenia riaditeľka odboru ekológie ľudských sídiel a človeka na Ministerstve životného prostredia v Českej republike Martina Pásková. Práve naopak, vytvára podľa nej priestor pre nesystémovú realizáciu záujmov subjektov, ktoré majú dostatok zdrojov a vedia sa v súčasnej dobe presadiť.
V hodnotení sa ďalej uvádza, že už samotné zadanie štúdie je spracované veľmi neodborne a je zavádzajúce. Proces tvorby štúdie, od jej zadania cez prácu na nej až po jej vyhodnotenie, vyvoláva celý rad pochybností. "Z odborného hľadiska je celý tento proces tak nedostatočný, že vzniká veľmi silný dojem, že zadanie a spracovanie štúdie je len formálne a že výsledky, závery a odporúčania boli dané už vopred," uvádza sa v správe.
Hodnotitelia štúdie zdôrazňujú, že niektoré časti štúdie sú nesporne kvalitné. Obsahové a procesné nedostatky zadania a štúdie sú také veľké, že výsledný produkt nemá legitimitu z hľadiska princípov trvalo udržateľného rozvoja. "Jej implementácia v tatranskom regióne, či už priamo v oblasti Tatranského národného parku alebo v širšom území by bola nebezpečná a z odborného hľadiska nežiaduca," zdôrazňuje sa v hodnotení. WWF preto žiada, aby táto štúdia nebola zohľadňovaná pri tvorbe Návrhu územného plánu mesta Vysoké Tatry a iných dokumentov týkajúcich sa Tanap-u a bola vypracovaná nová štúdia.
Pripomienky k návrhu Územného plánu (UPN) mesta Vysoké Tatry uplatnilo v zákonnej lehote 65 subjektov. Požadovali dopracovať existujúce návrhy, vypracovať nové a nechýbali ani kritické pripomienky ponúkaných riešení.
Mesto musí všetky vyhodnotiť a zastupiteľstvo rozhodne, ktoré akceptuje. Následne budú opäť prerokované s dotknutými orgánmi a občanmi, ktorí uplatnili pripomienky k návrhom.
Mesto postupuje v zmysle stavebného zákona. "Obyvateľov, ktorí sa obávajú nekontrolovanej výstavby a činností akokoľvek poškodzujúcich Vysoké Tatry môžeme uspokojiť tým, že každá stavba a činnosť bude predmetom posúdenia vplyvu na životné prostredie v zmysle zákona č. 24/2006," uviedla Eleonóra Weissová, poverená dohľadom nad obstarávaním územného plánu.
Priestorové a funkčné usporiadanie mesta Vysoké Tatry by sa malo rozvíjať v zmysle už schválených strategických dokumentov, takže nebude možné vyhovieť všetkým pripomienkam. Snahou vedenia mesta bude nájsť riešenie, zohľadňujúce čo najširší konsenzus v prospech Vysokých Tatier.
Po vyhodnotení pripomienkového konania by územný plán mali v septembri schvaľovať poslanci mestského zastupiteľstva. sv nv