SME

Tony Blair vo štvrtok na prvej oficiálnej návšteve SR

Bratislava 8. marca (TASR) - Britský premiér Tony Blair pricestuje vo štvrtok večer na historicky prvú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. V Bratislave ...

Bratislava 8. marca (TASR) - Britský premiér Tony Blair pricestuje vo štvrtok večer na historicky prvú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. V Bratislave sa stretne sa so svojim slovenským partnerom Mikulášom Dzurindom, s ktorým bude rokovať najmä o európskych otázkach, predovšetkým v kontexte nadchádzajúceho marcového summitu Európskej únie. Obaja predstavitelia si vymenia stanoviská aj na aktuálne medzinárodno-politické otázky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR dnes ďalej informoval, že v piatok Tonyho Blaira prijme prezident Ivan Gašparovič. Program britského predsedu vlády bude pokračovať spoločne s premiérom Dzurindom vystúpením a diskusiou so študentmi na pôde Univerzity Komenského v Bratislave. Tony Blair prednesie prednášku na tému Budúcnosť Európy a globalizácia a Mikuláš Dzurinda na tému Vízia Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Prehľad slovensko-britských vzťahov na najvyššej úrovni v rokoch 2000 až 2005.

1. - 2. novembra 2000 - Uskutočnila sa na pozvanie prezidenta SR Rudolfa Schustera oficiálna návšteva britského korunného princa Charlesa v SR. Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu návšteva Jeho Výsosti predstavovala veľmi jasný a silný signál do zahraničia o snahe posilniť obojstranné vzťahy. Okrem stretnutí s najvyššími ústavnými činiteľmi si princ Charles ako známy obdivovateľ architektonických pamiatok pozrel katolícke kostolíky z 13. storočia v Ponikách a Zolnej, vyzdobené freskami pripomínajúcimi talianske baziliky.

4. decembra 2001 - Minister obrany Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Geoffrey Hoon počas stretnutia s premiérom Dzurindom vyhlásil, že Veľká Británia silne podporuje rozširovanie NATO a chce vidieť Slovensko ako jeho člena. Počas návštevy Bratislavy sa poďakoval Slovensku za podporu v boji proti terorizmu a osobitne za spoluprácu spravodajských služieb pri vydaní príslušníkov IRA.

SkryťVypnúť reklamu

14. mája 2002 Témami rokovaní Mikuláša Dzurindu a Tonyho Blaira na londýnskej Downing Street boli integračné snahy Slovenska, otázka prílevu britských investícii do SR, ale aj problém vízovej povinnosti zo strany Veľkej Británie pre slovenských občanov. Predseda slovenskej vlády vystúpil v Londýne aj na pôde Kráľovského inštitútu pre medzinárodné otázky s prednáškou na tému výziev, pred ktorými bude stáť nová - nerozdelená a slobodná Európa.

11. - 14. apríla 2003 - Predseda vlády Mikuláš Dzurinda hovoril v Londýne s britským premiérom Tony Blairom o procese integrácie na európskom kontinente. Blair počas stretnutia ocenil a poďakoval sa za jasný a principiálny postoj Slovenska počas irackej krízy. Návšteva sa uskutočnila v predvečer významného aktu - 16. apríla v Aténach bola podpísaná Zmluvu o pristúpení desiatich nových krajín do EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

24. - 25. marca 2004 - Predseda parlamentu Pavol Hrušovský absolvoval dvojdňovú oficiálnu návštevu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Jeho rozhovory na parlamentnej pôde boli zamerané najmä na pripravovanú ústavnú zmluvu, ale aj na otázky boja proti medzinárodnému terorizmu a voľný pohyb pracovných síl.

9. októbra 2004 - Na pozvanie britskej kráľovnej Alžbety II. sa predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský zúčastnil na slávnostnom otvorení novej budovy škótskeho parlamentu. Absolvoval aj krátke zdvorilostné stretnutie so samotnou kráľovnou.

27. októbra 2005 - Premiér Mikuláš Dzurinda bol medzi lídrami Európskej únie, ktorí sa stretli na neformálnom summite na zámku Hampton Court pri Londýne. Na pozvanie Tonyho Blaira diskutovali o výzvach globalizácie a konkurencieschopnosti zo strany silnejúcich ekonomík v Číne či Indii. Premiér Dzurinda na skončenej vrcholnej schôdzke odmietol návrh na vytvorenie globalizačného fondu a razantne sa vyslovil proti snahám o harmonizáciu v daňovej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

2. decembra 2005 - V Budapešti rokovali predsedovia vlád Vyšehradskej štvorky, vrátane Mikuláša Dzurindu, s britským premiérom Tonym Blairom. Hlavnými témami stretnutia boli nadchádzajúce zasadnutie Európskej rady v Bruseli a nová finančná perspektíva Európskej únie na roky 2007 2013.

28. novembra 2005 - V Barcelone sa uskutočnil Summit Euro-stredomorského partnerstva (Euro-Med), na ktorom hostiteľ britský premiér Tony Blair privítal aj predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Kľúčovými témami summitu boli boj proti globálnemu terorizmu a riešenie problému utečencov.

Antony Charles Lynton Blair sa narodil sa 6. mája 1953 v hlavnom meste Škótska, Edinburgu, no detstvo prežil v Durhame. Svoje základné vzdelanie ukončil v rodnom meste na Fettes College, odkiaľ šiel študovať právo do Oxfordu. Vysokoškolský diplom získal roku 1976 na právnickej fakulte St. John's College v Oxforde. Do Labouristickej strany vstúpil ešte pred skončením štúdia, po ňom pracoval pre stranu ako právny obhajca so špecializáciou na priemyselné a obchodné právo.

SkryťVypnúť reklamu

Politickú kariéru začal v roku 1983, keď ako 30-ročný získal kreslo poslanca v dolnej snemovni britského parlamentu. Čoskoro sa presadil v tieňovom kabinete labouristov ako ostrý kritik krokov konzervatívnej premiérky Margaret Thatcherovej predovšetkým v oblasti priemyslu a energetiky. Po voľbách v roku 1992 ho šéf strany John Smith povýšil do vedenia a v tieňovom kabinete na pozíciu ministra pre vnútorné záležitosti. Po smrti Smitha v roku 1994 sa stal Blair lídrom labouristov ako najmladší predseda strany v histórii.

Po 18 rokoch v opozícii vstúpil v roku 1997 po vyhratých voľbách 43-ročný Blair do historického domu na Downing Street 10 v Londýne, sídla britských premiérov. Stal sa najmladším predsedom vlády od čias lorda Liverpoola v roku 1812. Víťazne vyšiel aj z volieb v roku 2001, keď toto funkčné obdobie rámcovalo aj celosvetové zomknutie sa proti terorizmu a ozbrojenému násiliu po útoku na New York a začiatku vojny v Iraku. Svoje tretie funkčné obdobie v kresle premiéra začal v roku 2005. Jeho kabinet si zaumienil zmeniť britské školy, nemocnice, imigračnú službu a sociálny systém a zároveň riešiť otázky protispoločenského správania sa a terorizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR
Vztýčenie vlajky NATO pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Slovensko sa oficiálne stalo členom Aliancie 29. marca 2004.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slovenský útočník oslávi na Veľkonočnú sobotu 20 rokov.


SITA
Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov.


SkryťZatvoriť reklamu