BRATISLAVA 9. marca (SITA) - Hlavnou témou medzinárodnej konferencie, ktorá sa koná pod záštitou rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) Vladimíra Báleša dnes a v piatok v Bratislave, je celoživotné vzdelávanie. Len päť percent aktivít vzdelávania ide cez univerzity, ostatné pokrývajú súkromné vzdelávacie inštitúcie. "Vo Fínsku je to napríklad až 60% a kurzy univerzít využívajú aj veľké spoločnosti," povedal na dnešnej tlačovej konferencii expert v oblasti celoživotného vzdelávania Victor de Kosinsky. Na Slovensku majú veľké korporácie vlastnú sieť vzdelávacích inštitúcií.
Podľa Báleša na Slovensku nemáme koncepciu celoživotného vzdelávania a ani systém investícií nie je optimálny na rozdiel od susedného Česka. "Pri hodnotení stavu vzdelávania sme spomedzi všetkých krajín EÚ v počítačovej gramotnosti až na chvoste," povedal rektor STU.
Témou konferencie je aj vytvorenie Asociácie ďalšieho univerzitného vzdelávania, ktorá by fungovala ako zjednocujúci prvok. "Asociácia by mala zjednodušiť vytváranie väčších projektov a čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov," informoval Báleš. Iniciatíva vyšla od STU, ďalšie univerzity na Slovensku majú záujem o spoluprácu. Asociácia by mala vzniknúť v priebehu konferencie.