Staré Hory 10. februára (TASR) - Ľudová pranostika Na Gregora (12. marca) medveď lezie z brloha, ktoré charakterizuje správanie sa medveďa v tomto období, sa tohto roku nenaplní. Poznatky z výskumov z ostatných dní v pohoriach Veľkej Fatry, Nízkych Tatier, Kremnických vrchov a Starohorských potvrdzujú, že medvede svoje brlohy neopustili.
"Mimoriadne priaznivé poveternostné pomery - sucho a chladno - v druhej polovici zimy týmto šelmám vyhovujú. V polovici marca zvyknú opúšťať brlohy samce, avšak medvedice, ktoré vrhli uprostred zimy mláďatá, opúšťajú dúpätá obyčajne o mesiac neskôr. Medzi živočíchmi mierneho pásma je to vzácny fenomén, keď samica privádza na svet mláďatá uprostred zimy. U medveďa hnedého ide o takzvaný fakultatívny zimný spánok, počas ktorého organizmus zvieraťa upadá do stavu čiastočnej strnulosti. Zvieraťu sa čiastočne znížia aj telesná teplota, tepová frekvencia srdca i dýchanie," uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Energiu potrebnú na udržiavanie životných procesov počas zimného spánku získava organizmus medveďa spotrebúvaním zásobných látok vlastného tela, ktoré si vytvoril počas leta a jesene vo forme vrstvy podkožného tuku. Aj keď sa medvede v lete a v jesení dostatočne vypasú, počas zimného spánku poriadne vychudnú. Náročnejšie to majú gravidné medvedice, ktoré počas zimy vrhnú mláďatá a v brlohu ich pridájajú. Niet potom divu, že počas zimnej letargie stratia až 40 percent hmotnosti.
Obdivuhodná je schopnosť medveďov prežiť bez príjmu tekutín, potravy a bez vylučovania moču a trusu takmer pol roka. Rovnako tak je obdivuhodné aj to, že počas niekoľkomesačného spánku svaly medveďa nijako neochabnú a po niekoľkohodinovej malátnosti sa dostanú do normálu a zviera je schopné opustiť brloh, dodal Saniga.