BRATISLAVA 12. marca (SITA) - Slovensko ašpiruje na získanie postu kontaktného veľvyslanectva NATO v Kyjeve. "Ukrajine môžeme ponúknuť skúsenosti z prístupového procesu do aliancie, ale aj z procesu reformy rezortu obrany a samotných ozbrojených síl," povedal minister obrany Martin Fedor. Mnohé z úloh, ktorými už Slovensku prešlo, pred Ukrajincami ešte len stoja. "Aj preto slovenská pomoc môže proces integrácie ukrajinskej strane uľahčiť," zdôraznil minister s tým, že tento rok je reálnym termínom pre prizvanie Ukrajiny do procesu Akčného plánu členstva v NATO. Kľúčová je však pokračujúca demokratizácia, ekonomické reformy či boj proti korupcii. O rozdelení kontaktných veľvyslanectiev sa bude rozhodovať na prelome marca a apríla.
V súčasnosti tento post zastáva Holandsko, ktoré by vo svojej práci v Kyjeve chcelo pokračovať. Ďalšími našimi možnými konkurentmi sú Slovinsko a Veľká Británia. Slovensko zatiaľ nikdy nezastávalo post kontaktného veľvyslanectva NATO. V roku 2004 sa neúspešne uchádzalo o získanie tejto pozície v Belehrade a vo Viedni. O pozície kontaktných veľvyslanectiev sa uchádzajú aj naši susedia. Maďarsko má záujem pokračovať v práci v Chorvátsku. Česká republika chce získať veľvyslanectvo v Srbsku a Čiernej Hore. Poľsko sa zameralo na Bielorusko.
Úlohou kontaktného veľvyslanectva NATO je zastupovať alianciu v partnerskej krajine, slúžiť ako zdroj a kontakt informácií, vrátane aktivít verejnej diplomacie a podpory reformných procesov. Post kontaktného veľvyslanectva zastáva členská krajina aliancie dva roky, informovalo tlačové oddelenie rezortu obrany