BRATISLAVA 13. marca (SITA) - Počas víkendu nebudú Bielorusi rozhodovať len o novom prezidentovi, ale aj o charaktere národnej politiky a budúcej ceste svojej krajiny. Budú mať možnosť vybrať si medzi politickou temnotou alebo svetlom slobody. Myslí si to premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý dnes uverejnil svoj komentár k nedeľným prezidentským voľbám v americkom denníku Washington Post. Voľby sa môžu zdať ako prvý pokus tejto "nešťastnej" krajiny urobiť krok smerom k demokracii. Podľa Dzurindu je však smutné, že v minulých mesiacoch sme zaznamenali okrem správ o nedodržiavaní kampane a narastajúcej kontrole médií aj informácie o väznení občianskych aktivistov, či zastrašovaní opozície, ktoré vyvrcholilo zbitím niektorých lídrov. Podľa predsedu slovenskej vlády sa dá v súvislosti s tými "strašnými" okolnosťami pochybovať o tom, že Bielorusi budú mať slobodné a férové voľby. Domnieva sa, že Bielorusom bude odopreté jedno zo základných ľudských práv, a to právo na politickú
Dzurinda využil vo svojom komentári paralelu so slovenskou sviečkovou manifestáciou v roku 1988. Vtedy prišli ľudia na jedno z hlavných bratislavských námestí, aby sa vo svetle sviec pomodlili za slobodu vyznania a koniec tyranie totality. V tento deň síce režim protest potlačil, ale dvadsať mesiacov po ňom padol a sloboda zavítala do strednej Európy. Pred rokom toto námestie navštívil aj americký prezident George Bush, ktorý vo svojom príhovore pripomenul, že cesta k slobode a prosperite nebola vždy priama a jednoduchá. "To, čo sa začalo ako malá modlitba v temnote, sa stalo skutočnosťou pre ľudí na Slovensku," zdôraznil vo svojom príspevku Dzurinda, ktorý upriamil pozornosť čitateľov na to, že aj tento štvrtok sa v Bielorusku rozsvietia sviečky. Bielorusi ich zapália tak, ako to urobili v minulosti, a postavia ich do svojich okien, aby si spomenuli na tých, ktorí "zmizli" vo svojom boji za slobodu a budúcnosť bez strachu. Okrem toho si ľudia oblečú texasky ako symbol nádeje na moderné, európske Bielorusko.
Dzurinda vo Washington Post zdôraznil, že slobodné a demokratické Bielorusko bude lepším domovom pre svojich obyvateľov a ich deti. Stane sa tak aj lepším susedom pre Európu a Rusko. "Lepším ako súčasný exportér politických utečencov," dodal slovenský premiér, podľa ktorého by slobodné Bielorusko tak mohlo vyslať svetu správu, že diktátorstvo v Európe sa konečne skončilo. Pripomína, že tak, ako oranžové šatky a bundy začali pred rokom postupne zapĺňať ulice ukrajinského Kyjeva, tak texasky sa stali módne dnes na uliciach Bieloruska. Okrem toho sa predstavitelia štátu začínajú pomaly obávať zarážajúceho dopytu po sviečkach.
Vo svojom príspevku sa Dzurinda venoval na niekoľkých riadkoch aj svojej dnešnej návšteve Washingtonu. Pripomenul, že s americkým prezidentom bude hovoriť aj o minuloročnom stretnutí, keď mu v Bratislave predstavil skupinu ľudí - občianskych lídrov, ktorí bránia slobodu vo svojich krajinách. Boli to muži a ženy z Pobaltia, Gruzínka, Srbska a Čiernej Hory ako aj Bieloruska. "Nepochybne budeme opäť hovoriť o ich odvahe ako aj o solidarite, ktorú cítime k týmto výnimočným ľuďom," konštatoval Dzurinda.